Lhota u Vsetína

Lhota u Vsetína

Slovní popis polohy obce

Obec Lhota u Vsetína se rozkládá po obou březích potoka Rokytenka, 5 km jihozápadně od Vsetína.

Vlajka obce Lhota u Vsetína

 

Obecní úřad: 571 423 699
Starosta obce: 571 439 135

starosta@lhotauvsetina.cz

www.lhotauvsetina.cz

Stručná historie obce

Původně se obec jmenovala Horní Rokytnice a patřila ke vsetínskému panství. Jako Horní Rokytnice je připomínána roku 1374, později je uváděna jako Lhota u Liptálu, po roce 1901 jako Lhota u Vsetína. Obyvatelé obce se zúčastnili za třicetileté války valašských povstání, po jejich porážce byla většina usedlostí vypálena. Roku 1980 byla obec připojena jako místní část k městu Vsetín, v roce 1999 se opět osamostatnila. Lhota u Vsetína měla ryze zemědělský charakter. Z domácích výrob byla nejproslulejší výroba kamenných brousků na kosy a kapesní nože. V 19. a 20. století to byla také výroba šindelů, skleněných perel a košíkářského zboží. Po vzniku vsetínského průmyslu docházeli mnozí z obyvatel do zaměstnání do tamějších továren. Roku 1876 byla ve Lhotě zřízena samostatná obecná škola, v roce 1976 zrušena a roku 1993 znovu zřízen jen první stupeň.

Nejvýznamnější památky

Ve středu obce je vystavěn pomník obětem I. a II. světové války a pomník padlého vojáka 1. čs. armádního sboru Josefa Barny.

Přírodní zajímavosti

Lhotou protéká potok Rokytenka oddělující výběžky Hostýnských vrchů od Vizovických vrchů. Potok Rokytenka je levobřežním přítokem řeky Vsetínské Bečvy.

Možnosti trávení dovolené

Lhota u Vsetína má ideální podmínky pro turistiku. Ve Lhotě a jejím okolí jsou značené turistické trasy vedoucí do Vizovických i Hostýnských vrchů a jsou určeny pro pěší turisty i pro cykloturisty. V obci je fotbalový areál.

Fotogalerie

Výroba brousků - Jaroslav Sucháček

Tradiční výrobce brousků, vábniček a dalších předmětů z kamene, rohoviny, dřeva, kůže a kovu.

Cukrárna u Mikulců

Pečeme pravé valašské frgály (moravský koláč, vdolek),svatební koláčky, dorty, rolády, řezy, čajové máslové pečivo a klasické zákusky. Naše výrobky, jsou nejčastěji žádány pro svatební hostiny, narozeninové oslavy, firemní večírky a jiné významné události. Není nic neobvyklého, že výrobky z naší cukrárny jsou žádány za hranicemi našeho regionu i státu.

Nejbližší cíle v okolí