Malá Bystřice

Malá Bystřice

Slovní popis polohy obce

Obec Malá Bystřice leží uprostřed Vsetínských vrchů, jižně od údolní přehrady Bystřička, 13 km severně od Vsetína.

Vlajka obce Malá Bystřice

Obecní úřad Malá Bystřice

Adresa:
Malá Bystřice čp. 55
756 27 Valašská Bystřice

Úřední hodiny:
PONDĚLÍ
8:00 - 12:00 a 14:30 - 17:00
STŘEDA
8:00 - 12:00 a 14:30 - 17:00

 

TELEFON:
571 443 570 (i záznamník)
571 420 872
FAX:
571 443 570
E-MAIL:
malabystrice@iol.cz
www.malabystrice.cz

Stručná historie obce

Obec vznikla kolem roku 1620 z pasekářských usedlostí, které tu zakládali poddaní z rožnovského panství. Roku 1629 se již dělal rozdíl mezi Velkou (dnes Valašskou) Bystřicí a Malou Bystřicí, neboť se hovoří o Bystřičkách. Pasekářské usedlosti vznikaly asi od poloviny 16. století. Pro obživu obyvatelstva mělo největší význam zemědělství, před polovinou 19. století i chov dobytka po salašnickém způsobu. Doplňkovým zdrojem obživy byla práce v lese, výroba dřevěného nářadí, šindelů, kapesních nožů, metel a okřínů na chleba.

Nejvýznamnější památky

Roubená zvonice, kopie původní valašské zvonice, která byla zničena při bojích v roce 1945, se nachází na vrchu Santov. Nedaleko od Santova je pomník padlých sovětských radistů z 1. čs. partyzánské brigády Jana Žižky.

Přírodní zajímavosti

Malá Bystřice leží na hranici CHKO Beskydy. Pod vrcholem Štípa (706,8 m n.m.) se nachází přírodní památka Svantovítova skála - 60 m dlouhá pískovcová skalní stěnu, která dosahuje výšky až 12 m. Je to význačná dominanta dominanta v okolním terénu. Skalní stěny slouží jako cvičné skály pro horolezce. Cabské jezírko se nachází na katastru obce Malé Bystřice, v části zvané Vaculov. Toto jezero patří k území CHKO Beskydy a najdete jej na úbočí vrchu Ptáčnice. K jezírku nevede značená turistická značka ani cyklotrasa, k návštěvě této přírodní památky můžete využít lesnické cestičky údolím říčky Malá Bystřička.

http://www.malabystrice.cz/image/NS_Klenov.png

Možnosti trávení dovolené

Malá Bystřice je atraktivní především nádhernou přírodou. Okolí s výhledem na panorama okolních vrchů a blízkost přehrady Bystřičky vytvářejí ideální podmínky k rekreaci. Svantovítova skála je využívána nejen horolezci, ale je také často navštěvovaná turisty - vede k ní místní značená stezka.

Fotogalerie

Skála Štípa

V Malé Bystřici se pod vrcholem Štípa nachází přírodní památka Svantovítova skála – 60 m dlouhá pískovcová skalní stěnu, která dosahuje výšky až 12 m. Skalní stěny slouží jako cvičné skály pro horolezce.

Nejbližší cíle v okolí