Březolupy

Březolupy

Březolupy

Slovní popis polohy obce

Obec Březolupy leží asi 10 km severovýchodně od Uherského Hradiště, na rozhraní Slovácka a Valašska, v údolí řeky Březnice. K základní vybavenosti obce patří obecní úřad s matrikou, základní a mateřská škola, pošta, zdravotní středisko, základní obchodní a restaurační síť.

Stručná historie obce

Obec byla založena před rokem 1261.

Nejvýznamnější památky

Dominantu obce tvoří barokní zámek z let 1650-68 se zámeckým parkem a kostel Nanebevzetí Panny Marie na náměstí. Dnes v části zámku sídlí obecní úřad. K zámku patří také park, který silnice Zlín-Uherské Hradiště rozdělila na dvě části. Severní část parku s lipovou alejí je v poměrně dobrém stavu, v části parku kolem zámku proběhla v letech 1999-2001 rekonstrukce. Do zámeckého parku bylo dříve umístěno i letní kino. K dalším pamětihodnostem v obci patří socha sv. Jana Nepomuckého nebo pomník padlým za I. a II. světové války.

Kultura a tradice

Obec s 1620 stálými obyvateli dodržuje tradici Slováckých hodů s právem, pořádá pouť, Country bál, besedu s dříve narozenými občany, vítání nových občánků, v místní víceúčelové hale se pořádají plesy, konají se zde koncerty různých hudebních skupin, slouží taky k promítání kina. Činnost vyvíjí country kapela Jižané, taneční soubor Botík a řada zájmových spolků.

Přírodní zajímavosti

Severně od obce leží tříhektarový obecní rybník Hluboček. Jeho okolí, známé jako Chrástka, nabízí klid přírody i pozoruhodné zástupce fauny a flóry.

Možnosti trávení dovolené

Obec se v poslední době stala střediskem motoristických a střeleckých sportů. Probíhají zde závody na ploché dráze, motokrosové soutěže a přebory ve střelbě. V obci je k dispozici víceúčelová hala, fotbalový stadion, střelnice, plochodrážní stadion a pálenice se společenským sálem. V obci nechybí ani možnost ubytování v autokempu s motorestem Koliba. Březolupy protíná cyklostezka Zlín - Uherské Hradiště - Uherský Brod.

Další témata

Rodáci: Rodák Zdeněk Ančík (1900–1972) se v roce 1939 zapojil do ilegálního hnutí jako spojka mezi českými a slovenskými skupinami. V únoru 1940 odešel do Francie, vstoupil do armády a po porážce Francie evakuoval s československou jednotkou do Anglie. Pracoval publicisticky v tiskovém orgánu československé brigády, dále v rozhlasovém vysílání Svobodná Evropa. Po válce pracoval na ministerstvu informací. V letech 1956-61 působil jako úředník v předsednictvu vlády. Pracoval v časopise Dikobraz. Od roku 1926 redigoval Trn. Od 50. let se věnoval shromažďování materiálů o Jaroslavu Haškovi. Vydal knihu Naši v Anglii.

Fotogalerie

Kostel Nanebevzetí Panny Marie

Kino Březolupy

Zámek Březolupy

Zámek Březolupy

Barokní zámek Březolupy byl po válce zkonfiskován firmě Baťa a dnes slouží potřebám obce.

Nejbližší cíle v okolí