Vážany

Vážany

Vážany

Kultura a tradice

K nejvýznamnějším kulturním akcím patří slovácké hody s právem, které se pravidelně konají v polovině září, a březnová výstava vín s ochutnávkami.

Nejvýznamnější památky

K místním pamětihodnostem a kulturním památkám patří novogotická kaple sv. Josefa (1871) uprostřed obce a dva kamenné kříže. Kaplička byla postavena v roce 1945 k uctění památky padlých v obou světových válkách.

Slovní popis polohy obce

Obec Vážany leží asi 12 km západně od Uherského Hradiště.

Stručná historie obce

První zmínka o této vinařské obci pochází z roku 1220 z nadační listiny kláštera velehradského. V roce 1397 obec získal bzenecký purkrabí Mikšík z Rohu, jehož rod zde vládl 130 let. Po roce 1538 se obec vrátila zpět do majetku velehradského kláštera. Ve staré pečeti je zobrazen vinný hrozen mezi dvěma vinařskými noži, což dokumentuje starobylou vinařskou tradici Vážan.

Možnosti trávení dovolené

Obec se čtyřmi sty obyvateli leží na trase Moravské vinné stezky a Bzenecké vinařské stezky. Trasa umožňuje výhled na panoráma Dolnomoravského úvalu, Chřibů a Hostýnských vrchů. Dálková Moravská vinařská stezka spojuje všechny vinařské oblasti jižní Moravy a prochází Slováckem přes Mikulov až do Uherského Hradiště-Mařatic. V obci je pohostinství. V katastru obce v okraji lesa se nachází rybník, na jeho břehu dřevěný srub, kde je možné i přenocovat. Ve stejné lokalitě byla vybudována rozhledna, ze které je za příznivého počasí výhled na pohoří Chřibů, Bílých Karpat, Hostýnské vrchy, Pálavu a částečně i do Rakouska.

Fotogalerie

Rozhledna Doubí u Vážan

Rozhledna Doubí u Vážan

V obci Vážany, která leží zhruba 10 km od Uherského Hradiště, najdete v lokalitě Doubí dřevěnou rozhlednu. Rozhledna má jednoduchou trámovou konstrukci s kovovým schodištěm a s krytým ochozem. Rozhledna nabízí výhledy na pohoří Chřiby, Bílé Karpaty, Pálavu, Hostýnské vrchy či na Dolnomoravský úval.

Nejbližší cíle v okolí