Jarcová

Jarcová

Slovní popis polohy obce

Obec Jarcová se rozkládá na levém břehu Vsetínské Bečky, asi 3 km jižně od města Valašské Meziříčí.

Stručná historie obce

První historická doložená zmínka o obci je z roku 1393. Tento letopočet je považován za rok založení obce. Počátek pravidelného školního vyučování spadá do roku 1800, škola byla postavena v roce 1823. Obyvatelstvo Jarcové nacházelo obživu převážně v zemědělství, přivydělávali si prodejem dřeva a příležitostnou prací ve Valašském Meziříčí a Krásně. Počátkem 20. století měla obec tři hostince, mlýn, obchod se smíšeným zbožím, dva kováře, řezníka, tři stolaře a čtyři pokrývače. Od roku 1993 je obec oprávněna používat obecní znak a prapor. Obecní symboly byly schváleny v roce 600. výročí založení obce. Znak představuje zeleno-červeně půlený štít, napravo postavená stříbrná radlice, vlevo stříbrná hlava koně s černou ohlávkou se dvěma zlatými puklicemi. Současná obec má 770 obyvatel.

Nejvýznamnější památky

V obci se nachází pískovcový kříž (pravděpodobně z roku 1832), který byl v r. 2002 prohlášen za kulturní památku. Hodnotné je obecní pečetidlo z roku 1830 s vyobrazením přírodní památky Jarcovská kula, devítimetrového pískovcového útvaru. Dřevěná zvonice u cesty je nově postavená u příležitosti přelomu tiséciletí.

Přírodní zajímavosti

Obec leží na úbočí nejvýchodnějšího výběžku Hostýnských vrchů. Nad obcí na hřebeni tohoto výběžku se nachází přírodní památka Jarcovská kula - osamělá osmimetrová pískovcová skála válcovitého tvaru. Její vyobrazení se dostalo na staré obecní pečetidlo z roku 1830. V severním výběžku katastru obce je přírodní památka Bražiska. Zajímavostí jsou obnažené střídající se vrstvy pískovce s břidlicí. Tvrdší pískovec tvoří v řečišti Bečvy říční prahy. Kolem přírodní památky vede naučná stezka T. G. Masaryka.

Možnosti trávení dovolené

Obcí prochází několik značených turistických tras. Údolí po levém břehu řeky Bečvy protíná značená cykloturistická trasa, na jejímž tříkilometrovém úseku na území obce jsou čtyři restaurace a sportovní areál s fotbalovým hřištěm a tenisovými kurty. V zimě je možné využití svahu pro lyžování s 300 m vlekem.

Fotogalerie

PP Bražiska

Přírodní památka Bražiska u Jarcové je zajímavá geologicky. Střídají se zde obnažené vrstvy pískovce s břidlicí. Tvrdší hornina tvoří v řečišti Bečvy říční prahy (pražiska-bražiska)

PP Jarcovská kula

PP Jarcovská kula

Přírodní památku Jarcovská kula (místním nářečím Jarčovská gula) tvoří pískovcová skalní věž o výšce 8 m nacházející se nad obcí Jarcová.Jde o typickou ukázku skaliska typu tor (z geomorfologického hlediska to znamená skálu,která představuje zbytek nejpevnější části horniny po intenzivním mrazovém zvětrávání v okolí).Ve vertikálním směru je "gula" rozdělena do pěti vrstev různého složení. Ke "guli" se váže také několik lidových pověstí,vždy spojených s čertem.Jednou měl za úkol obrátit potok v Lidečku,jindy přehradit Bečvu nebo postavit most.Samotná gula je pak výsledek jeho marného snažení. Pro naše předky bývala gula pozoruhodnou raritou,která se dostala i na pečetidlo obce Jarcová.

Nejbližší cíle v okolí