Strážnice

Strážnice

Strážnice

Město Strážnice leží v Dolnomoravském úvalu na moravskoslovenském pomezí. V zahraničí je známé jako dějiště každoročně pořádaných mezinárodních folklórních festivalů.

Jistě vás upoutá také Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy, neboli strážnický skanzen, který obsahuje ukázky lidové architektury z celé oblasti Slovácka. Řada zajímavých památek se nachází v městské památkové zóně v centru města.

Z místních akcí připomeňme mezinárodní folklórního festivalu a strážnické vinobraní, které je asi největší vinařskou událostí na Hodonínsku.

Oblast Strážnice je také bohatá na přírodní zajímavosti, jako je přírodní park Strážnické Pomoraví nebo rezervace na kopci Žerotín.

Poloha Strážnice u řeky Moravy na Baťově kanále na dosah Bílých Karpat nabízí široké možnosti pro strávení zajímavé dovolené.

http://www.batacanal.cz

http://www.straznice.cz

http://www.straznicko.cz

Fotogalerie

Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy

Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy

Zámek Strážnice

Zámek Strážnice

Národní ústav lidové kultury

Osypané břehy, přírodní památka

Osypané břehy, přírodní památka

Neregulovaný úsek řeky Moravy se třemi vyvinutými meandry a přilehlými lesy. Unikátním přírodním výtvorem je 13 metrů vysoká písečná stěna v nárazovém břehu meandru, která vznikla zaříznutím řeky do vátých písků. Bylinný podrost lužních lesů se skládá z kopřivy dvoudomé, zlatobýlu obrovského, netýkavky nedůtklivé a malokvěté. Původní duby, jasany a jilmy nahradily výsadby topolů. V pobřežních křovinách rostou četné liány především chmel a štětinec laločnatý. Písčitý břeh hostí kolenec jarní, silenku ušnici a pavinec modrý.

Přírodní park Strážnické Pomoraví

Farní kostel sv. Martina

Folklorika

Kostel Nanebevzetí Panny Marie

Kostel Nanebevzetí Panny Marie

Kostel Nanebevzetí P. Marie byl postaven na místě dřívější bratrské školy a sboru r. 1747.Čeští bratři byli ze Strážnice vyhnáni a hrabě František Magnis místo nich povolal r. 1633 italské piaristy...

Městské muzeum Strážnice

Městské muzeum Strážnice

Šumárnická naučná stezka

Naučná stezka mezi Strážnicí a Velkou nad Veličkou seznamuje návštěvníky (pěší i cyklisty na horských kolech) s podhůřím JZ části Bílých Karpat. Délka trasy je 18 km - lze rozdělit i na kratší trasy pro pěší. Stezka není náročná, je vhodná i pro rodiny s dětmi a seniory. Zajímavostí stezky je 18 naučných tabulí, na kterých najdete informace o životě a hospodaření ve zdejší krajině a vysvětlení o jejich historické a přírodovědné souvislosti.

Zámecké sklepy Strážnice

Vinotéka, prohlídka sklepů z 15. stol., řízená degustace / otevřeno: VII.-VIII. denně 13-20.00 (jinak na objednání), prodejna otevřena celoročně 8-16.00

Zámecký park

Žerotín, přírodní památka

Židovská čtvrť

Expozice hudebních nástrojů - zámek Strážnice

Expozice hudebních nástrojů - zámek Strážnice

Muzeum mlynářství

mlýn s kompletním zařízením válcového mlýna / Otevřeno: pá-ne 10-18.00

Pálenice a moštárna

Pěstitelská výroba moštů a pálenek, expozice zpracovní ovoce a vína s ukázkou tradičních technologií / Otevřeno: V.-X. so-ne 10-17

Památník bratrského školství

Synagoga Strážnice

Nejbližší cíle v okolí