Velká Lhota

Velká Lhota

Velká Lhota

Slovní popis polohy obce

Obec Velká Lhota se nachází 9 km od Valašského Meziříčí na hřebenu Vsetínských vrchů. Vznikla spojením Velké a Malé Lhoty.

Stručná historie obce

Velká Lhota se poprvé uvádí roku 1374 jako součást panství Krásno, ale od roku 1411 náležela k panství rožnovskému. Název obce se v 15. století několikrát změnil. Jmenovala se postupně Lhota Stachova, Lukáňova, Chmelova a naposled Hrubá. Velká Lhota byla chudou zemědělskou obcí, jednou z nejchudších na Valašsku. V minulém století se rozšířila domácká výroba dřevěného zemědělského nářadí, dýmek zdobených perletí, obušků a metel. Škola zřízená roku 1849, pro kterou byla později postavena samostatná budova, byla roku 1978 zrušena a rekonstruována na obecní dům (1997-1999) s prodejnou, restaurací, sálem a společenskou místností. Obec ve svém dnešním rozsahu vznikla v roce 1980 spojením Velké a Malé Lhoty. Součástí obce jsou menší osady a paseky - u Pavlů, u Malíků, Za Ostrým, Na blatném a další.

Nejvýznamnější památky

Dominantou středu obce je dřevěný roubený evangelický kostel bez věže (1783). V sousedství stojí fara, ve které působil v letech 1875-1895 autor Broučků Jan Karafiát (1846-1929).

Přírodní zajímavosti

Obě místní části obce jsou položeny vysoko na severním hřbetu pásma Vsetínských vrchů, odkud se otevírá nádherný výhled do hlubokého údolí Rožnovské Bečvy, na Rožnov pod Radhoštěm, Radhošť a Beskydy a na druhé straně na samotné Vsetínské vrchy, Javorníky a Hostýnské vrchy. Velká Lhota je rozložena v jižní stráni prudkého svahu kolem cesty. Protéká jí Dědinský potok, který ústí do přehrady Bystřičky. Nejvyšším místem na území Velké Lhoty je Ostrý vrch (672m).

Možnosti trávení dovolené

Nejníže položená část obce zasahuje do rekreační oblasti přehrady Bystřička, kde je početná chatová zástavba se 160 objekty. Na cyklotrase směrem do Bystřičky se nachází desetimetrový, lesem obklopený pískovcový skalní blok Medůvka. Využívaný je pro skalní lezení a bivakování trampů. Přes Velkou i Malou Lhotu vede naučná stezka Jana Karafiáta, která představuje historii a přírodu území mezi Valašským Meziříčím a přehradou Bystřička.

Fotogalerie

Dřevěný toleranční kostel

Dřevěný toleranční kostel

Toleranční kostel ve Velké Lhotě je unikátní ukázkou původních protestantských kostelů z konce 18. století. Historie dřevěného tolerančního kostela je spjata s tzv. Tolerančním patentem císaře Josefa II. z roku 1781. V letech 1875-1895 zde působil autor Broučků Jan Karafiát. Pobyt tohoto kazatele připomíná i pamětní deska na budově fary. Jeho jméno nese i naučná stezka zbudovaná v posledních letech.

Velká Lhota -  Dřevěný toleranční kostel

Velká Lhota - Dřevěný toleranční kostel

Historie dřevěného tolerančního kostela je spjata s tzv. Tolerančním patentem císaře Josefa II. z roku 1781. Ten ukončil dlouholeté pronásledování protestantů. Rok po zveřejnění tohoto patentu se ustanovuje na tehdejší Hrubé Lhotě evangelický sbor. Bohoslužby se nejprve konaly ve stodole Jiřího Fabiána. Později byl ze silných klád postaven dřevěný kostel. První bohoslužby se v něm konaly v roce 1783.

Nejbližší cíle v okolí