Sudoměřice

Sudoměřice

Poloha

Tato zemědělská obec s dlouholetou vinařskou tradicí leží asi 5 km jihozápadně od Strážnice na hranicích CHKO Bílé Karpaty a u státní hranice se Slovenskem.

Historie

Stará pečeť Sudoměřic z r. 1640 má ve znaku štít s radlicí a vinařským kosířem. Obec byla založena v letech 1260-1271 patrně zemanem Sudomírem v blízkost staré "vyzvědačské cesty". Dříve v blízkosti dnešní železniční tratě na Petrov stála vesnice Čertoryje, po níž zůstalo mnoho nálezů střepů, dále pak cestou k řece Moravě jsou patrné zbytky valů starého vodního sídla. Z těchto lokalit jsou známy i skříňkové pravěké hroby a nálezy zbraní.

Památky

Ve vesnici se zachovalo několik tradičních usedlostí, tzv. podunajské hliněné domy s tradičně upravenou bílou ličkou a modrým podrovnáním. Na návsi zachovaný Panský dvůr z 18. stol. Z dalších památek jmenujme například zvonici z 18. století či funkcionalistický kostel Krista Krále postavený v letech 1930-33. Pro německou finanční stráž byl v letech 1942-43 vystavěn soubor tzv. německých domků. Na Baťové kanálu je bývalý přístav, kde se překládalo uhlí ze železniční vlečky na lodě.

Kulturní tradice

Z tradičních akcí stojí za pozornost vinařské slavnosti a krojované hody.

Dovolená

Asi 4 km jihovýchodně od obce vznikla po roce 1960 rekreační oblast Mlýnky s možností koupání v nádrži Kostolnica

Fotogalerie

Výklopník Sudoměřice

Výklopník Sudoměřice

Prohlídky: pá, so, ne, svátky 9:00 - 20:00/ červen - srpen: po - ne 9:00 - 20:00. Na požádání možnost výkladu o technické památce.

Vinné sklepy Starý potok

areál 25 vinných sklepů a nového obecního sklepa s vinotékou / otevřeno na objednání - prohlídka a degustace

Hudební a umělecká expozice a stezka Dolinečka

Výstava nástrojů a obrazů Slovácka / Otevřeno po-pá 10-17.00, so, ne 13-16.00

Nejbližší cíle v okolí