Podkopná Lhota

Podkopná Lhota

Slovní popis polohy obce

Obec Podkopná Lhota, kdysi součást obce Trnava, se rozkládá 18 km severně od Vizovic.

Stručná historie obce

První písemná zpráva o obci pochází z roku 1644. Ve druhé polovině 20. století došlo hned dvakrát ke sloučení Podkopné Lhoty se sousední Trnavou. Poprvé se tak stalo v červenci roku 1964 a obce pod společnou správou fungovaly jen několik let. Rozdělily se v červenci roku 1969 a znovu byly sloučeny k lednu 1980 pod jeden národní výbor. Obce se znovu osamostatnily v souvislosti se změnou politického režimu před komunálními volbami na podzim roku 1990.

Nejvýznamnější památky

Kaple sv. Václava byla postavena v roce 1922. K dalším pamětihodnostem se řadí socha Panny Marie. Z roku 1744 pochází několik otisků typáře obce, který obecní představitelé používali k pečetění písemností ještě v 19. století.

Přírodní zajímavosti

Oblast Lukovska, kam obec náleží, byla vždy poznamenána drsnějšími klimatickými podmínkami. Proto se na pozemcích vysazovaly hlavně ovocné sady. Vedle jabloní a hrušek se dařilo planě rostoucím trnkám, jejichž modrá barva se dostala i na obecní znak.

Možnosti trávení dovolené

V zimním období je rušno na lyžařském svahu v nedaleké Trnavě, kde se brigádnickou formou podařilo vybudovat areál s lyžařským vlekem. Rozhraní Hostýnských a Vizovických vrchů je místem vhodným pro turistiku i projížďky na kole. Jižně od obce se rozkládá vodní nádrž Slušovice. Ubytování a stravování zajišťují penziony.

Fotogalerie

Nejbližší cíle v okolí