Bojkovice

Bojkovice

Bojkovice

Slovní popis polohy obce

Město Bojkovice se nachází ve východní části okresu Uherské Hradiště v oblasti Bílých Karpat, asi 15 km V od Uherského Brodu a 15 km JV od Luhačovic. K Bojkovicím patří městské části Krhov, Bzová a Přečkovice rozložené v údolí řeky Olšavy.

Stručná historie obce

Historie města je těsně spjata s osudy hradu, který si na soutoku říčky Koménky s Olšavou postavili roku 1480 bratři Landštejnové. Jmenování Bojkovic městem se uskutečnilo roku 1449, i když jako vesnice jsou vzpomínány již roku 1412. V roce 1965 byly Bojkovice jmenovány městem. Na panství světlovském, čítajícím asi 25 obcí, se za staletí vystřídalo několik rodů, ať už to byli páni z Biberštejna, Burian z Vlčnova a jeho dcera Kateřina, Tetauři z Tetova, Jan Jetřich z Kunovic, Zdeněk Žampach z Potštýna, Hanuš Petřvaldský, rod Serenyiů (panství držel 136 let), Quiard ze St. Julien, Žofie Haugwitzová, Larisch-Mönnichovi (iniciovali v polovině minulého století přestavbu hradu na zámek ve stylu anglické tudorovské gotiky). Dalším majitelem byl August Bellegarde, hrabě Jiří Lubomierski, manželé Zbořilovi nebo rodina Rolných. Na území města se nachází klášter řádu sester Dominikánek. Současný počet obyvatel Bojkovic (spolu s městskými částmi) je 4 760.

Nejvýznamnější památky

Nejvýznamnější místní památkou je novogotický zámek Nový Světlov, v němž je umístěn hotel, restaurace a vinárna. Součástí zámeckého komplexu je také park. Zajímavé jsou barokní sochy sv. Dominika, Panny Marie a sv. Vincence. Další dominantou města Bojkovic je kostel sv. Vavřince, postavený za Gabriela Serenyiho roku 1656 ve stylu pozdní renesance. Farní kostel má tři hřbitovní kaple. K cenným barokním památkám Bojkovic se řadí rovněž sloup Panny Marie z roku 1716, socha sv. Floriána z roku 1777 a socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1750.

Kultura a tradice

Z pravidelně pořádaných kulturních akcí ve městě je to únorová fašanková obchůzka, dubnové stavění máje, srpnové hody nebo mikulášská nadílka v závěru roku. Bojkovice jsou známé bohatým folklorním životem. Dokladem toho je již dlouhodobé působení dětského folklorního souboru Světlovánek a folklorního souboru Světlovan. Kromě toho zde působí i cimbálová muzika Čardáš. V objektu kulturního domu v Bojkovicích je organizována většina kulturních akcí města. Kromě kavárny umožňuje konání různých společenských akcí. Letní kino na fotbalovém stadionu hraje v Bojkovicích pravidelně o letních prázdninách a trvá zhruba jeden až dva týdny podle nabídky filmů. První knihovnu v Bojkovicích měl Slovanský čtenářsko-pěvecký spolek Světlov. Činnost zahájil 13. 9. 1867 a v roce 1887 se přejmenoval na Čtenářský a vzdělávací spolek Svatopluk.

Přírodní zajímavosti

Město se rozkládá po obou stranách státní silnice Uherský Brod - Vlárský průsmyk ve východní části regionu Uherské Hradiště. Převážná část území Bojkovic se nachází uvnitř chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty. V zámeckém parku a přilehlé oboře se nachází mnoho vzácných dřevin, zejména starých dubů.

Možnosti trávení dovolené

Bojkovice a jejich okolí nabízejí řadu možností pro zajímavou dovolenou. V Bílých Karpatech jsou možné turistické vycházky, vyjížďky na kole, dobré podmínky jsou pro sportování i odpočinek. Turistické trasy směřují do okolních měst Luhačovic, Slavičína nebo oblasti Lopeníku. Ten je nejvyhledávanějším lyžařským a turistickým střediskem. Lyžuje a běžkuje se také v oblasti Mikulčina vrchu. Připraveny jsou okruhy a naučné stezky, cyklotrasy ze směru Uherský Brod, Luhačovice, Komňa, Slavičín a Krhov. Kemp je umístěn v blízkosti vlakového i autobusového nádraží, v údolí s jihovýchodní expozicí a dostatkem sluníčka. Nejbližší motorest je v katastru obce Komňa, na hlavním silničním tahu Uherský Brod - Starý Hrozenkov. Od Bojkovic je vzdálený asi 10 km. V Bojkovicích je pro návštěvníky připraveno několik penzionů s ubytováním pro náročnou klientelu i méně náročné rodiny s dětmi nebo školní výpravy.

Fotogalerie

Kostel sv. Vavřince

Kostel sv. Vavřince

Zámek Nový Světlov

Zámek Nový Světlov

Novogotický zámek Nový Světlov, původně gotický hrad z 15. století, je dnes někdy přezdívám slovácké Miramare a slouží jako hotel a restaurace. V turistické sezoně se v omezené míře nabízí prohlídky zámku. Nádvoří zámku je zastřešeno, plně klimatizováno a vybaveno audiovizuální technikou. Prostor umožňuje pořádání divadelních a koncertních vystoupení, kongresů a konferencí. Prostředí zámku je oblíbené pro pořádání svateb. Součástí komplexu je i rozlehlý anglický park.

Muzeum Bojkovska

Muzeum Bojkovska

První část expozic Muzea Bojkovska byla slavnostně otevřena v květnu 2011. V červnu 2012 byla návštěvníkům zpřístupněna druhá část expozic, zaměřená na novější dějiny. Zachycuje 20. století na Bojkovicku, bytový interiér 50. let a historickou školní třídu z téže doby. Významnou část tvoří expozice k dějinám spolkové činnosti na Bojkovicku a historie Kopanic.

Naučná stezka Bojkovická

Přírodovědně-historická naučná stezka vás na 10 zastaveních obeznámí s přírodou, historií i životem na Bojkovicku. Vhodná je pro pěší i cyklisty. Má dva okruhy, delší má délku 24 km, kratší 16 km.

Tetaurka - "Getsemanská zahrada"

Tetaurka - "Lapidárium"

Zámecký park Bojkovice

Zámecký park Bojkovice

Bývalá zámecká obora u Nového Světlova byla začátkem 19. století přeměněna na anglický park se zajímavými dřevinami a sochařskou výzdobou.

Letní kino Bojkovice

Naučná stezka na zámek Nový Světlov

Lesní NS vedoucí z ulice Pod Světlovem na zámek Nový Světlov

Rozhledna Na Skalce u Bojkovic

Rozhledna Na Skalce u Bojkovic

Rozhledna se nachází v lokalitě Skalka a její celková výška činí 10,3 m. Rozhledna nabízí výhled na Bojkovice, Chřiby, Bílé Karpaty a Velkou Javořinu. K rozhledně se dostanete z Krhova po polní cestě.

Nejbližší cíle v okolí