Lopeník

Lopeník

Lopeník

Slovní popis polohy obce a stručná historie

Obec Lopeník leží asi 17 km jihovýchodně od Uherského Brodu v srdci Bílých Karpat.

Malá kopaničářská obec Lopeník vznikla v roce 1791. Před tímto rokem zde byla jen jednotlivá stavení, jejichž obyvatelé se zabývali klučením lesa. Lopeník patřil díky své odlehlosti po dlouhou dobu k nejzaostalejším obcím regionu. Obyvatelé se věnovali chovu dobytka, dřevorubectví a výrobě dřevěného nářadí. Část odcházela za prací do ciziny.

Nejvýznamnější památky a přírodní zajímavosti

V obci se dochovala vzácná ukázka kopaničářské usedlosti - dům č. p. 141. Přízemní zděné stavení z vepřovic s patrovou komorou a s krytou kůlnou na vozy je jedním z posledních objektů tohoto typu. Valbovou střechu kryje došek, do budovy se vstupuje síní – do přízemku patrové komory a do světnice, domu patří chlév, kůlna a návratí. Z dalších památek stojí za pozornost zvonice, litinové kříže a památník obětem II. světové války.

V okolí obce se nachází několik zajímavých přírodních lokalit, jako je přírodní památka Grůň s výskytem řady druhů orchidejí, přírodní památka U zvonice nebo zachovalá pastvina s výskytem prstnatce bezového Hrubý Mechnáč. Nejznámějším pojmem celé oblasti je Lopenické sedlo, dominanta krajiny, kde se setkává sedm cest. Leží mezi vrcholy Malý Lopeník a Mikulčin vrch a bylo vytvořeno silnými větry, které s sebou odnášely drobné částečky hornin.

Možnosti trávení dovolené

Dnes je oblast kolem Lopeníka vyhledávanou rekreační oblastí, vybavením a službami vhodnou pro zimní i letní pobyty. Rekreační objekty jsou především na Mikulčině vrchu, kde byla postavena chatová osada, a ubytovna, a na Trojáku, kde jsou dobré lyžařské podmínky. Vybírat lze z turistických ubytoven, apartmánů, chatek, v nabídce jsou také letní tábory pro děti a možnost kempování společně s domácím zvířetem. Krajinou Moravských Kopanic pod Velkým Lopeníkem turisty i cyklisty provede naučná sedmikilometrová stezka. Katastrem obce procházejí tři značené turistické trasy a cyklistická stezka Klubu českých turistů. Obec protínají cyklotrasy Bílé Karpaty (60 km) a Přírodou Bílých Karpat. Dvaadvacetimetrová rozhledna z dubového dřeva stojí přímo na státní hranici a má připomínat přátelství Čechů a Slováků. Odměnou za překonání 101 schodů je pohled na obě strany státní hranice. Na severní straně se otevře výhled směrem na Uherský Brod, na jihozápadě na vrchol Velké Javořiny, na jihu Nové Mesto nad Váhom na Slovensku. Při dobré viditelnosti toho bude k vidění mnohem více, takže se hodí dalekohled. V posledních letech se obec s 212 obyvateli zaměřuje na oblast agroturistiky.

Servis pro turisty

Lopeník 211, 687 67 Březová,

tel.: +420 572 646 900, e-mail: ou@obec-lopenik.cz, www.obec-lopenik.cz, www.bile-karpaty.cz

Fotogalerie

Moravské Kopanice

Moravské Kopanice

Moravské Kopanice se rozkládají na moravsko-slovenském pomezí uprostřed chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty. Patří sem obce Starý Hrozenkov, Vápenice, Žítková a Vyškovec. Oblast získala své jméno podle toho, že těžce dostupná políčka na strmých svazích mohli místní zemědělci obdělávat pouze kopáním motykou, a proto je nazývali Kopaničáři a podle nich se této oblasti začalo říkat Kopanice. Největším bohatstvím moravských Kopanic je nádherný krajinný ráz, dochované zbytky tradičních řemesel a folklóru, jež Vás společně s přírodním bohatstvím upoutají v každém ročním období.

Rozhledna na Velkém Lopeníku

Rozhledna na Velkém Lopeníku

Dřevěná rozhledna z dubového dřeva vysoká 22 m na vrcholu Velký Lopeník (911 m n. m.) v Bílých Karpatech nabízí výhled na českou i slovenskou stranu Bílých Karpat.

Grun, přírodní památka

Zamokřená květnatá louka a ovocný sad s typickou květenou Bílých Karpat

Naučná stezka Lopeník

Naučná stezka představuje na 8 stanovištích přírodu moravských Kopanic pod Velkým Lopeníkem (911 m n. m.). Je vhodná pro pěší i cyklisty, její délka je 7,3 km.

U Zvonice, přírodní památka

Dům č.p. 141

Dům č.p. 141

Památný domek č.p. 141 známý též jako „Stará Pančaveň.“ Jedná se o jedinou trvale obydlenou usedlost krytou slaměným doškem ve Zlínském kraji.

Nejbližší cíle v okolí