Starý Hrozenkov

Starý Hrozenkov

Starý Hrozenkov

Slovní popis polohy obce a stručná historie

Starý Hrozenkov - jeden z nejvýznamnějších hraničních přechodů mezi Českou a Slovenskou republikou. Pokud se však pro vás Starý Hrozenkov stane cílem a nejen místem, kudy se projíždí při cestě na Slovensko, zjistíte, že se jedná o centrum oblasti s velmi zajímavou historií a kulturou.

První písemná zmínka o existenci obce pochází z roku 1261. Na rozdíl od ostatních oblastí Kopanic, na jejím území dochází k prvnímu organizovanému osídlení už za vzniku moravsko-uherské hranice v 11. století. Na osudy obce měla velký vliv poloha v blízkosti uherských hranic, takže Hrozenkov byl často pleněn a mnohokrát zpustl. První písemná zmínka pochází již z roku 1261, kdy Přemysl Otakar II. věnoval část území zvané Vysoká Lhota u Potoka Hrozinkovského vizovickému kláštěru. V 16. století obec osídlili Valaši a v polovině 18. století byly okolní pláně osídleny lidmi ze Slovenska. Základem obživy zdejších obyvatel byl především chov hovězího dobytka, pěstování polních plodin a produkce z ovocných stromů. V okolí obce se později také těžil stavební kámen.

Nejvýznamnější památky a kultura a tradice

Dominantou obce je farní kostel Narození Panny Marie z 2. poloviny 18. století, který byl v 19. století obnovený. Z dalších památek je cenná kaplička Panny Marie stojící u rybníka, socha sv. Jana Nepomuckého a památka lidové architektury - dům č. p. 76.

V obci jsou dodnes živé lidové tradice. Starohrozenkovský kroj charakteristický křížkovou výšivkou patří k nejzajímavějším lidovým oděvům na Slovácku. Každý rok v polovině června probíhá v obci festival dechových hudeb s účastí moravskou i slovenskou a v polovině července se v místním amfiteátru konají tradiční Kopaničárské slavnosti za účasti folklorních souborů z obou stran moravskoslovenského pomezí. Začátek září je obdobím hodů, dožínek a krojovaného průvodu vesnicí, při kterém jsou představeny hospodářské stroje a nářadí, které používali při své lopotné práci předkové v minulých stoletích. Hrozenkovské hody bývají také spojeny s prezentací tradičních kopaničárských výrobků a také produktů místních ekologických zemědělců, kteří mají v této oblasti významné zastoupení. V obci působí dětský soubor Kopaničárek, dechová hudba Hrozenčané a soubor Kopaničár.

Přírodní zajímavosti a možnosti trávení dovolené

Území Hrozenkova, který je centrem Moravských Kopanic, spadá do CHKO a biosférické rezervace Bílé Karpaty. Zajímavou přírodní lokalitou je Hrozenkovský lom (také se mu říká lom Skala). Je to jediné místo v Bílých Karpatech, kde lze pozorovat sloupcovistou odlučnost bazaltu (čediče).

Okolí Starého Hrozenkova je vhodné pro letní i zimní rekreaci. Hustá je síť turistických tras po hřebenech Bílých Karpat, obcí prochází dálková cyklotrasa zvaná Beskydsko-karpatská magistrála. Na svazích nad obcí jsou lyžařské sjezdovky přístupné z Mikulčina vrchu a v okolí jsou vhodné běžkařské terény. Motorest zajišťuje ubytování i stravování. Obec vybudovala rekreační středisko vhodné k odpočinku i společenským událostem.

Servis pro turisty

KONTAKT:

Starý Hrozenkov 3, 687 74, tel.: +420 572 696 111, e-mail: urad@staryhrozenkov.cz, www.staryhrozenkov.cz, www.bile-karpaty.cz

Fotogalerie

Moravské Kopanice

Moravské Kopanice

Moravské Kopanice se rozkládají na moravsko-slovenském pomezí uprostřed chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty. Patří sem obce Starý Hrozenkov, Vápenice, Žítková a Vyškovec. Oblast získala své jméno podle toho, že těžce dostupná políčka na strmých svazích mohli místní zemědělci obdělávat pouze kopáním motykou, a proto je nazývali Kopaničáři a podle nich se této oblasti začalo říkat Kopanice. Největším bohatstvím moravských Kopanic je nádherný krajinný ráz, dochované zbytky tradičních řemesel a folklóru, jež Vás společně s přírodním bohatstvím upoutají v každém ročním období.

Dům č.p. 76

farní kostel Narození Panny Marie

Naučná stezka Moravské Kopanice

Naučná stezka představuje krajinu kolem Žítkové a Starého Hrozenkova a na 14 zastaveních seznamuje s historickými i přírodními zajímavostmi, nejcennějšími rostlinami a živočichy. Je vedena po lesních a polních cestách, je vhodná pro pěší i cyklisty na horských kolech, v zimě i pro běžkaře. Délka základního okruhu je 11,6 km (s převýšením 410 m), odbočka na Lokov 4,7 km (s převýšením 110 m), odbočka na Hutě 1,1 km (s převýšením 50 m), celková délka při absolvování odboček je 23,1 km. Je možné zvolit i trasu Starý Hrozenkov–Žítková–Lokov–Bojkovice dlouhou 13,5 km.

Naučná stezka Okolo Hrozenka

Naučná stezka představuje na 12 zastaveních přírodu, historii a tradice Kopanic. Trasu dlouhou 18 km lze rozdělit na dvě části: 5 km krátkou „severní“ a delší „ jižní“ dlouhou 13 km. Obě jsou vhodné pro pěší i cyklisty na horských kolech.

Starohrozenkovský lom

Lom najdete cestou ze Starého Hrozenkova na Žítkovou na naučné stezce Moravské Kopanice. Je u něj umístěn i jeden z panelů naučné stezky.

Nejbližší cíle v okolí