Šanov

Šanov

Slovní popis polohy obce

Obec Šanov se nachází v CHKO Bílé Karpaty, v údolí potoku Rokytenka asi 6 km východně od Bojkovic.

Stručná historie obce

Historie Šanova se začala psát roku 1261, kdy byl podle první písemné zmínky darován purkrabím na brumovském hradě panem Smilem z Kunštátu cisterciánskému klášteru Smilheim ve Vizovicích. Po sto letech, při sporech vizovického kláštera se světlovskými pány ze Šterberka, byl Šternberky násilím klášteru odňat. Ti ho však záhy museli klášteru vrátit. Roku 1442 zastavil opat Martin Šanov panu Janu z Popova Kře. Po něm je v zástavě Jana z Vlachovic, pak Martina z Popova Kře, který byl v roce 1495 při vpádu ozbrojenců z brumovského hradu zajat a odveden na hrad. Šanov byl vrácen vizovickému panství patřícímu pánům z Kunštátu. Pánové z Kunštátu prodávají Šanov roku 1549 majitelům světlovského panství Burianům z Vlčnova. S historií světlovského panství a jeho dalších majitelů se pojí i další dějiny Šanova. Jako ochrana před ničivými vpády cizinců byly v okolí obce zřizovány pozorovatelny (Bašta, Šance), odkud se do vnitrozemí oznamoval blížící se nepřítel. Roku 1663 obec vypálili Tataři a roku 1704 uherští povstalci Kuruci. Šanov byl vesnicí zvěroklestičů - miškářů, kteří za svou živností odcházeli koncem 19. a počátkem 20. století do ciziny. Za německé okupace během II. světové války zde byla německá pohraniční stráž, která hlídala hranici protektorátu. Dne 28. srpna 1944 se v okolí obce odehrál letecký souboj, při kterém byl Němci sestřelen americký letoun a zahynulo devět amerických letců. V roce 1980 byl Šanov administrativně připojen ke Slavičínu a v roce 1992 se znovu osamostatnil.

Nejvýznamnější památky

Z místních památek je zajímavý kamenný kříž z přelomu poloviny 19. století a roubená stodola u domu č. p. 25, hodnotný objekt lidového stavitelství.

Kultura a tradice

Pět set čtyřicet stálých obyvatel dodržuje fašanky, stavění máje nebo prosincové rozsvěcování vánočního stromu. V roce 2004 vzniklo v obci Muzeum letecké bitvy, připomínající historickou událost ze dne 28. srpna 1944 - letecká bitva nad Bílými Karpaty, která se obce bezprostředně dotkla.

Přírodní zajímavosti

Okolí obce je lesnaté s plochami luk, pastvin a zahrad, které lemují zastavěnou část obce a tvoří přechodný prvek mezi obytnou zástavbou a masívy lesů.

Možnosti trávení dovolené

Obcí prochází turistické a cykloturistické trasy a běžkařské trasy. V zimě je v provozu lyžařský vlek. V obci je turistická ubytovna, otevřeno je pohostinství. Obcí prochází turistická trasa Šanov - Horní Súča, která spojuje ČR a SR. Tato trasa má pro cykloturisty velký význam, poněvadž propojí v nejkratší možné vzdálenosti přes hřeben Bílých Karpat Trenčín a jeho okolí s jižní částí mikroregionu Jižní Valašsko a mikroregion Bojkovicko. Tuto trasu mohou v zimním období využívat běžkaři.

Fotogalerie

Muzeum letecké bitvy v Šanově

Muzeum letecké bitvy v Šanově

V muzeu jsou exponáty, které se podařilo najít v okolí obce. Jsou to různé kusy letadel, ale i dokumenty či výstroj pilotů. Sbírka je však soukromá, majitelem nálezů je pan Michael Žitník. Velkou část sbírek našel v okolí Šanova už jeho otec. K vidění jsou originální části bombardérů Boeing B-17G Flying Fortess havarovaných v obcích Šanov, Rudice, Vyškovec, Kašava a Metylovice z 29. srpna 1944 v letecké bitvě nad Bílými Karpaty. Dále jsou zde umístěny fragmenty bombardérů z leteckých bitev nad Protektorátem ze 17. prosince 1944 a jiné.

Lyžařský vlek v Šanově

Lyžařský vlek v Šanově

Vlek je přístupný za dobrých sněhových podmínek od 9.00 do 16.00 hodin. Příjezd až k lyžařskému vleku!

Nejbližší cíle v okolí