Informační centrum, muzeum sklářství a galerie muzea sklářství

Fotogalerie

Lyžařská lokalita Kohútka, Vranča

Lyžařská lokalita Kohútka, Vranča

Toto lyžařské středisko ve Zlínském kraji s neuvěřitelnou celkovou délkou tratí 6 610 metrů si zamilují nejen začátečníci, ale také zdatní lyžaři. Právě pro ně je zde připravena černá sjezdovka o délce 850 metrů. Přeprava osob je zajištěna pěti vleky a jednou lanovkou. Pro nejmenší návštěvníky je zde k dispozici nejen dětská školička, ale také pojízdný koberec. Po příjezdu lze zaparkovat na bezplatném parkovišti. Ze zázemí nechybí lyžařská škola, půjčovna lyžařského, snowboardového a běžkařského vybavení, či občerstvení v bufetu nebo restauraci i možnost ubytování. Areál ležící na pohraničním hřebeni Javorníků je přístupný jak z české, tak slovenské strany.

Lyžařská lokalita Soláň

Lyžařská lokalita Soláň

Lyžařská lokalita Soláň zahrnuje lyžařská střediska v blízkosti centrální části Vsetínských vrchů. Skiareály Soláň - sedlo, Soláň (dříve TJ Rožnov) a Karolinka jsou součástí nově koncipovaného SKIREGIONU Soláň-Karolinka, který nabízí společné permanentky pro tyto tři areály (Soláň - sedlo, Soláň a Karolinka). Návštěvníci mohou využívat SKIBUS v ceně permanentky, který propojuje tyto 3 areály, vybrané ubytovací kapacity a nabízí každodenní dopravu z Rožnova pod Radhoštěm. Kromě tří areálů, patřících do nově vytvořeného Skiregionu Soláň- Karolinka v této lyžařské lokalitě naleznete lyžařský vlek Soláň - Bzové a v Hutisku - Solanci lyžařské areály Kamenný most a Pod Soláněm. Lyžaři zde naleznou svahy vesměs vhodné pro rodiny s dětmi, pro lyžařské výcvikové kurzy, ale na Soláni si užijete také černou sjezdovku pro zdatné lyžaře. Samozřejmostí jsou upravované svahy s umělým zasněžováním, široká nabídka ubytování, stravování a doprovodných služeb. Milovníci běžeckého lyžování a zimní turistiky by neměli vynechat vyhlášenou běžkařskou hřebenovou trasu (Vsetín - Soláň - Bumbálka) s krásnými výhledy na Beskydy a Javorníky. Informace o této lokalitě získáte v Turistickém informačním centru "Zvonice Soláň".

Rodový shluk valašských chalup - Raťkov

Rodový shluk valašských chalup - Raťkov

Soubor 26 roubených staveb z přelomu 18. a 19. století je jedním z nejcennějších komplexů lidových staveb dochovaných na původním místě.

Ski areál Karolinka

Ski areál Karolinka

Na čtyřech sjezdovkách o celkové délce 2,1 kilometru se můžete prohánět na lyžích či snowboardu v zimním lyžařském středisku, které se nachází v nadmořské výšce 500 až 700 metrů v jedné z nejkrásnější částí Valašska. Tratě jsou vhodné jak pro začínající lyžaře, tak pro ty, kteří vyhledávají náročnější terény. Přeprava je zajištěna jedním vlekem, který přepraví až 1 200 osob za hodinu. Milovníci snowboardingu si užijí zážitek z jízdy ve snowparku měřícím 100 metrů. Své auto můžete nechat zaparkované na bezplatném parkovišti přímo u areálu. Můžete zde využít také možnost večerního lyžování. Díky kvalitnímu umělému osvětlení a úpravě sjezdovek si lyžování v tomto středisku užijete do sytosti.

Expozice skla a sklářských výrobků

Expozice skla a sklářských výrobků

Počátky města Karolinky jsou spojeny s podnikatelskou činností židovské rodiny Reichů, kteří dle historických pramenů založili sklárny, což je jeden z hlavních symbolů města. V letech 1861 - 1862 byla založena a otevřena sklárna Karolinina huť (zakladatelem Salomonem Reichem, který ji pojmenoval po jeho nevlastní matce). Expozice se nachází v 1. patře Městského úřadu Karolinka.

Památník Antonína Strnadla

Památník Antonína Strnadla

Památník je věnovaný životu a dílu předního ilustrátora Antonína Strnadla, jehož silně ovlivnily valašské lidové motivy.

PR Galovské lúky

Přírodní rezervace Galovské lúky představuje horské květnaté louky na svazích pod hřebenem vrcholu Hrachovec (777 m). Rezervace o rozloze 1,95 ha byla vyhlášena v roce 1952.

PR Kutaný

Přírodní rezervaci Kutaný tvoří smíšený pralesovitý porost na centrálním hřebenu Vsetínských vrchů mezi obcemi Halenkov a Valašská Bystřice. Rezervace byla vyhlášena v roce 1969 na výměře 14,93 ha.

PR Makyta - Valašská Kyčera

Navrhovanou přírodní rezervaci Makyta - Valašská Kyčera tvoří horské bukové lesy v horním konci údolí Kychové v okolí vrcholu Makyta (923,3 m) a Valašská Kyčera (863 m) v Javorníkách na hranicích se Slovenskem. Rezervace by měla být vyhlášena v roce 2008 na výměře 130 ha.

Zvonařský ateliér Tkadlec

Zvonařská dílna Josefa Tkadlece v Halenkově byla založena už v 60. letech 20. století Josefem Tkadlecem starším. Dílna vyrábí zvony jak do tuzemska, tak je i vyváží do zahraničí (např. do evropských zemí, ale i do Kazachstánu, USA nebo Indonésie). Prohlídka dílny je možná po předchozí domluvě.

Crystalex Karolinka

Crystalex Karolinka

R. 1862 zřídil sklářský podnikatel Salomon Reich (1808 - 1880), společník firmy S. Reich a spol., sklárnu Karolininu huť. Crystalex CZ, s. r. o., je přímým pokračovatelem těch nejlepších tradic českého sklářství.

Kostel Panny Marie Karmelské

Kostel Panny Marie Karmelské

Raritou kostela Panny Marie Karmelské je největší dřevěná socha Madony v České republice (253 cm) autor: Ladislav Borák. Křížovou cestu vyřezala Karla Dorotíková, mozaika je od Juraje Beganyho SVD. Kostel Panny Marie Karmelské byl vysvěcen v roce 1997. Nezávazná památka Panny Marie Karmelské se slaví 16. července. Kostel v Karolince spadá pod Farnost Nový Hrozenkov.

Lyžařské areály Soláň

Lyžařské areály Soláň

SKIAREÁLY SOLÁŇ se nachází v nadmořské výšce 700–861 m n. m. a nabízejí kvalitní lyžování a velký rozsah služeb pro všechny kategorie lyžařů v malebném prostředí Valašska. Vznikly sjednocením dvou areálů Soláň-sedlo a Soláň-vrchol (dřívější TJ Rožnov p. R.), vzdálených od sebe přibližně 1 km, pod jednu hlavičku. Vzájemně jsou propojeny SKIBUSEM z centrálního parkoviště a vybraných ubytovacích zařízeních, využívají společný odbavovací systém. Skiareály Soláň jsou součástí Horského střediska Soláň-Karolinka, který nabízí společné permanentky pro 3 areály (Soláň sedlo, Soláň-vrchol a Karolinka). Návštěvníci mohou využívat SKIBUS v ceně permanentky. Informace o jednotlivých areálech Horského střediska Soláň-Karolinka: Soláň-sedlo (http://www.vychodni-morava.cz/sluzba/1904/lyzarsky-areal-solan-sedlo ) Soláň-vrchol (http://www.vychodni-morava.cz/sluzba/1902/lyzarsky-areal-tj-roznov ) Karolinka (http://www.vychodni-morava.cz/sluzba/1908/ski-areal-karolinka ) Kromě tří areálů, patřících do Horského střediska Soláň- Karolinka v této lyžařské lokalitě naleznete lyžařský vlek Soláň - Bzové a v Hutisku - Solanci Pod Soláněm. Lyžaři zde naleznou svahy vesměs vhodné pro rodiny s dětmi, pro lyžařské výcvikové kurzy, ale na Soláni si užijete také černou sjezdovku pro zdatné lyžaře. Samozřejmostí jsou upravované svahy s umělým zasněžováním, široká nabídka ubytování, stravování a doprovodných služeb. Milovníci běžeckého lyžování a zimní turistiky by neměli vynechat vyhlášenou běžkařskou hřebenovou trasu (Vsetín - Soláň - Bumbálka) s krásnými výhledy na Beskydy a Javorníky. Informace o této lokalitě získáte v Turistickém informačním centru "Zvonice Soláň".

Muzeum sklářství a Galerie muzea sklářství

Muzeum sklářství a Galerie muzea sklářství

Muzeum otevřeno všem, kteří chtějí zhlédnout zručnost a umění sklářských mistrů bývalých i současných. V Galerii muzea sklářství probíhá výstava obrazů valašských mistrů akad. malíře Jiljího Hartingera, akad. malíře Karla Hofmana, akad. malíře Františka Podešvy, kteří ve vystavených uměleckých dílech zobrazili sklářské mistry, sklářskou výrobu, život ve sklárně a v Karolince.

PP Skálí

Přírodní památka Skálí

PP Smradlavá

Přírodní památka Smradlavá, rozloha 9,28 ha. Zbytek staré jedlobučiny. Nejstarší stromy mají věk cca 170 let.

PP Vachalka

Přírodní památka Vachalka - pralesovitý zbytek javorové bučiny na hřbetě menzi Kobylskou a Raťkovem.

Rodinný dům č.p. 18 Orságů - Bitalovských

Roubená usedlost z r. 1747.

Roubená valašská chalupa

Stojí ve středu obce.

Římskokatolický kostel sv. Jana Křtitele

Byl postaven v l. 1787 - 1789, nedaleko původního dřevěného kostela z r. 1752, který byl zbořen.

Ski areál Soláň - Vrchol

Ski areál Soláň - Vrchol

Ski areál Soláň - Vrchol nabízí sedm sjezdovek různých obtížností, které jsou vhodné pro celou rodinu. Součástí ski areálu jsou dvě černé, dvě červené a tři modré sjezdovky. Součástí areálu je také sjezdovka s názvem Dětský vlek, která je opatřena lanovým vlekem pro nejmenší. Na vrcholu Gigula se lze napojit na jednu z nejkrásnějších hřebenových běžeckých tras v Beskydech. Tato hřebenovka s délkou 32 km, která vede ze Vsackého Cábu přes Soláň na Bumbálku, je po celé délce strojově upravovaná. V okolí Bumbálky na tuto trasu navazují další hřebenové trasy s překrásnými výhledy na beskydské kopce.

Valašské národní divadlo

Valašské národní divadlo

VALAŠSKÉ NÁRODNÍ DIVADLO má více než patnáctiletou tradici. Uvádí širokou škálu divadelních žánrů, a to hned 12krát do roka. Na budově je umístěna socha skláře, která tak spojuje historii města s přítomností. S divadlem je také spojeno ochotnické divadlo, které má v Karolince dlouholetou tradici. Základní kámen byl položen v roce 1930. Budova byla stavěna dobrovolníky a pomocí sbírek. VALAŠSKÉ NÁRODNÍ DIVADLO o. s. vzniklo dne 11. 5. 2004 registrací u MV v Praze. Slavnostní otevření proběhlo v neděli 13. 3. 2005. Za jeho vznikem stojí stejnojmenné občanské sdružení. Kamennou budovu divadla můžete navštívit v Karolince na ulici Vsetínská 46.

Základní umělecká škola

Základní umělecká škola Karolinka zahájila svoji činnost 1.září 1992. V současné době je Základní umělecká škola Karolinka již čtyřoborová - vyučujeme hudební, taneční, výtvarný a literárně dramatický obor a naši školu navštěvuje 410 žáků.

Zámeček Thonetů

Zámeček Thonetů dnes slouží jako rekreační středisko.

Nejbližší cíle v okolí