Arcibiskupské zámecké víno

Víno se nedělá ve sklepě, ale na vinici. Vinice se nachází ve vinařské oblasti Morava, podoblasti slovácké, vinařské obci Hluk a vinařské trati Husí hora. Naše vína můžete ochutnat nejen v Kroměříži, ale také ve vybraných restauracích jak v Kroměříži, tak v jiných městech po České Republice. Komentované prohlídky a degustace vín se konají od dubna do září, od úterý do pátku ve 14 hodin včetně státníck svátků. Mimo tyto termíny je třeba se objednat. Prohlídka trvá 45 minut, prohlídka s degustací 60 minut.

Arcibiskupské zámecké víno
Typ
vinný sklípek

Adresa

Arcibiskupské zámecké víno Kroměříž
Na Kopečku 1487
767 01 Kroměříž

Kontakt

telefon: +420.739 390 453
e-mail: info@arcibiskupskevino.cz
www: http://www.arcibiskupskevino.cz

Další informace

Vinné sklepy s tradicí sahající do 14. století.

Arcibiskupské sklepy se nacházejí v ulici Na Kopečku 1487 v Kroměříži, asi 500 m severně od Hlavního náměstí za Mlýnskou branou.
Trhovou obec Kroměříž koupil od markraběte moravského Oty v roce 1110 olomoucký biskup Jan II. Na město Kroměříž povýšil biskup Bruno ze Schaumburka (1241 - 1281) a na místě pozdějšího zámku vybudoval ranně gotický hrad. Město obehnal hradbami a založil chrám svatého Mořice. V roce 1266 také založil vinné sklepy. V roce 1345 jim Karel IV. udělil výsadu vyrábět mešní víno. Sklepy jsou součástí Arcibiskupského zámku v Kroměříži. Jsou umístěny v podzemí v hloubce 6,5 m. Jejich plocha je 1030 m2 a dělí se na Horní a Dolní sklep. Ve sklepě je celoročně stálá teplota v rozmezí od 9° C do 11° C. Je zde vhodné prostředí pro výrobu ryze přírodních, nejkvalitnějších mešních vín. Ve sklepích jsou zachovány nejstarší části zdiva gotického hradu ze 13. století, stěny pokrývají povlaky ušlechtilých plísní. Víno zraje v historických dřevěných sudech různé velikosti. Největší sud pojme 19 100 litrů a nejstarší sud je z roku 1805.
V současné době v těchto historických prostorách sklepů provozuje společnost Arcibiskupské zámecké víno Kroměříž, s.r.o.,  vinotéku, která poskytuje služby návštěvníkům zámku a také firmám i soukromým osobám na objednávku. Vinotéka je také trvalou expozicí celého vyráběného sortimentu mešních vín. V roce  2003 byl ve sklepě otevřen Arcibiskupský archiv vín, ve kterém si mohou zákazníci za roční poplatek uložit vlastní nebo zde zakoupená archivní vína.

Fotogalerie

Nejbližší cíle v okolí