Naučná stezka Mikulov

Na naučné stezce se seznámíte s historií mikulovské židovské obce. Na kilometrové trase je označeno a podrobně popsáno třináct domů v bývalém židovském ghettu. Trasa naučné stezky vede centrem města a je napojena na pěší turistické trasy (červená a modrá) a cyklotrasu č. 5044.

Naučná stezka Mikulov
Náročnost: nejnižší

Mikulov byl po tři staletí – od poloviny 16. do poloviny 19. století – kulturním a duchovním centrem moravských Židů. Židovská čtvrť se rozkládala na západním svahu Zámeckého kopce a byla tvořena 317 domy natěsnanými v podzámčí. Ve druhé polovině 16. století zde působil legendární rabbi Löw – Jehuda Löw ben Becalel, údajný tvůrce pražského Golema, především však myslitel a pedagog – výjimečná osobnost své doby. Založil v Mikulově talmudskou školu, v níž působila řada učenců a rabínů.

V židovské čtvrti stávalo dvanáct synagog a modliteben, z nichž se zachovala pouze Horní synagoga, jedinečná kulturní památka, která dnes slouží jako výstavní a koncertní síň. Při stavebních pracích byla znovu objevena jedna z rituálních lázní, tzv. mikve, kterou si můžete prohlédnout.

Součástí stezky je i proslulý židovský hřbitov, který patří k největším a nejvýznamnějším v České republice.

Fotogalerie