15 NEJ Zlínského kraje

Představujeme 15 míst, která musíte vidět! Jsou to nejoblíbenější turistické cíle dle hlasování návštěvníků a obyvatel Zlínského kraje.

15 NEJ Zlínského kraje

Tím vůbec nejoblíbenějším místem je ZOO ve Zlíně-Lešné, druhé místo patří hradu Buchlovu, třetí pak Valašskému muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.

Ale zajímavá jsou i další místa. Rozhodně si udělejte čas na jejich návštěvu.

ZOO ve Zlíně–Lešné patří k výjimečným zoologickým zahradám v České republice, ale také v Evropě. Rozkládá se v krásném parku s romantickým zámkem Lešná. Celý areál je členěn podle jednotlivých kontinentů. Za jeden den tak procestujete Afriku, Asii, Austrálii a Ameriku a seznámíte se s 215 druhy zvířat. Čekají na vás rozlehlé přírodní expozice, průchozí výběhy a voliéry. Lákavou novinkou je Zátoka rejnoků, ojedinělé expozice v rámci celé Evropy. Rejnoky můžete nejen pozorovat ve velkém bazénu, ale i pohladit a nakrmit krevetami. ZOO a zámek Zlín-Lešná je dlouhodobě nejnavštěvovanějším turistickým cílem Zlínského kraje a osmou nejoblíbenější destinací ČR.

Hrad Buchlov je národní kulturní památka ležící v pohoří Chřiby. Středověký, nikdy nedobytý hrad, byl vybudován ve 13. století na jednom z nejvyšších vrcholků Chřibů. Řadí se k nejmohutnějším a nejstarším panským sídlům v ČR. Hradní věž umožňuje úchvatný pohled na chřibské lesy a malebnou krajinu v podhradí. Atraktivní je přírodovědná a egyptologická sbírka, pokoj s mumií. Hrad nabízí zajímavé tematické programy a pro skupiny dětí speciální prohlídkový okruh. Z nádvoří hradu byl vyňat jeden ze základních kamenů pro stavbu pražského Národního divadla.

Valašské muzeum v přírodě, Rožnov pod Radhoštěm je národní národní kulturní památkou. Je to největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě s více než stovkou originálních památkově  chráněných objektů. Areály muzea jsou tvořeny lidovými dřevěnými stavbami, které sem byly přeneseny z celého Valašska nebo byly podle dobových materiálů znovu postaveny. V areálu Dřevěného městečka, který je nejstarší částí muzea, probíhá celoročně celá řada slavností a vystoupení národopisných souborů.

 

Květná zahrada Kroměříž, památka UNESCO, jedinečný skvost zahradní architektury, jedna z mála zahrad v Evropě, která si zachovala svou původní podobu z doby svého vzniku. Zahrada na jedné straně ještě stále připomíná pozdně renesanční italské a zaalpské zahrady, na straně druhé se již obrací k francouzskému barokně- klasicistnímu typu.  Jedinečnost zahrady však nespočívá pouze v této vnitřní originální dualitě, ale také v tom, že svou vysokou uměleckou a historickou hodnotou je dnes prakticky jediným představitelem obdobně komponovaného celku v Evropě.

Luhačovice, lázeňské město proslulé volně přístupnými přírodními léčivými  prameny,  příznivými  klimatickými  podmínkami, příjemným prostředím, bohatým kulturním a společenským  životem,  typickou  architekturou  staveb Dušana  Samo  Jurkoviče  a  pestrou  nabídkou  léčebných, relaxačních a wellness pobytů. Základ  lázeňské  léčby  tvoří přírodní  minerální  prameny, které  jsou  využívány  k  pitné léčbě,  inhalacím,  koupelím v  přírodní  minerální  vodě,  a další nejmodernější léčebné  a  rehabilitační  metody. Bohatá  nabídka  wellness  center  slibuje  klid,  profesionální  péči  a  pohodu  v  každém  počasí. 

 

Hostýn, hora v pohoří Hostýnské vrchy (735 m n. m.). Je to významné  mariánské  poutní  místo,  dominantou  je  bazilika Nanebevzetí Panny Marie. Vedle baziliky stojí kaple sv . Jana Sarkandra z roku 1889, kousek od ní začíná stará křížová cesta a Jurkovičova křížová cesta, které  se  spojují  posledním  zastavením  v  rotundě  u hřbitova. Z Hostýna pochází základní kámen Národního divadla v Praze, na vrcholu stojí turistická rozhledna Františka Josefa I. Další zajímavostí je Vodní kaple s  pramenem  zázračné  vody,  který  podle  staleté pověsti  vytryskl  při  tatarském  obležení  v  roce 1241 k  záchraně  křesťanů.  V  prostorách  Jurkovičova  sálu v  areálu  poutních  domů  je  umístěno  Svatohostýnské  muzeum  s  expozicí věnovanou  historickému vývoji  Hostýna,  doplněnou o  archeologické  nálezy. Druhá  expozice  představuje  přírodu  Hostýnských vrchů.

Barokní zámek Buchlovice, národní kulturní památka, Zámek z přelomu 17 . a 18 . století patří k nejvýznamnějším  barokním  šlechtickým  sídlům  u  nás.  Barokní zahrada, rozsáhlý anglický park a zámecká sbírka fuchsií, která s 1200 odrůdami patří k nejvýznamnějším ve střední Evropě. Každoročně v Buchlovicích probíhá např. Festival česneku.

 

Pulčínské skály, skalní město v podhůří Javorníků je národní  přírodní  rezervací s vrcholem Hradisko (773 m n . m .). Je to největší  skalní  město  v  pískovcích  moravské části Karpat tvořené skalními stěnami, kamenným  mořem,  sutěmi,  pseudokrasovými jevy.  Jsou zde čtyři větší jeskyně, největší z nich má název Velryba. Ve středověku zde stál skalní hrad Pulčín. Vrcholová část Hradiska je tvořena pískovcovou plošinou (délka 150 m, šířka 80 m). Výjimečnou podívanou nabízejí skály i v zimě, když se pod převisy a  puklinami  tvoří  ledopády  a  rampouchy  s oranžovým zbarvením. Ve skalách platí zákaz horolezecké činnosti.

Baťův kanál, historická vodní cesta využívaná pro turistické účely. Baťův kanál a řeku Moravu lemuje cyklostezka dlouhá více než 80 km z Kroměříže do Hodonína, na kterou dále  navazují  stezky  a  trasy  v  okolí,  včetně  Moravských  vinařských  stezek.  Díky  nenáročnému  terénu s  minimálním  převýšením  je  cyklostezka  ideální  pro rodiny s dětmi, seniory a využít ji mohou také bruslaři a  turisté.  Severní  část  vede  po  cyklostezce  z  Uherského Hradiště podél Baťova kanálu přes Spytihněv, pokračuje podél řeky Moravy přes Napajedla a Otrokovice až do Kroměříže. Jižní část vychází z Uherského  Hradiště přes Kostelany nad Moravou do Ostrožské Nové Vsi a Veselí nad Moravou. Odtud lze pokračovat dále do Hodonína a do Bratislavy – Devína. Cyklistický výlet můžete spojit s plavbou po Baťově kanálu, v letní sezony lze zapůjčit obytnou loď a stát se na čas kapitánem vlastního plavidla.

 

Archeoskanzen Modrá, umožňuje nejen  zhlédnout, jak žili staří Slované, ale i vyzkoušet si dávná řemesla z doby Velkomoravské,  ochutnat tehdejší pokrmy a speciality,  poznat  původní  plodiny,  keře  i  stromy. V průběhu roku probíhají ve skanzenu slavnosti, výstavy, trhy i setkání. Návštěvu lze spojit s prohlídkou ojedinělé expozice Živá voda.

Hrad Lukov, zřícenina středověkého gotického hradu ze 13. století ležící nedaleko Zlína. Hrad svou rozlohou  patřil  k  největším  na  Moravě.  Dochovaly se zbytky mohutných mostních pilířů, paláce, věží a obvodových hradeb. V okolí hradu Naučná stezka Lukov přibližuje historii hradu, přírodní zajímavosti v okolí, například mohutný Valdštejnův dub, který údajně zasadil sám Albrecht z Valdštejna. Stezka má 8 zastavení, délka trasy základního okruhu je 7,5 km, delší okruh má 9,5 km. Stezka je  vhodná pro pěší.

 

Wellness hotel Horal, Velké Karlovice si místo mezi 15 NEJ vydobyl mimo jiné nabídkou vyžití, kam patří mimo jiné termální bazény s vyhřívanou slanou vodou, moderní wellness služby, nabídka cykloturistiky, pěší turistiky, projíždky na segway, golfový areál, který se v zimě mění na lyžařský svah. To vše v čisté přírodě Beskyd.

Kamenná rozhledna Brdo poskytuje kruhový rozhled do krajiny. Stojí v pohoří Chřiby, je dobře dostupná z rekreačního areálu Bunč. Při dobré viditelnosti uvidíte Jeseníky, Pálavu, Beskydy, Bílé Karpaty i slovenské hory, ale také mohutný hrad Buchlov či nížiny Hané a Pomoraví.

 

Rozhledna Vartovna, kovová rozhledna ve tvaru válce. Stojí na vrchu Vartovna v nadmořské výšce 651 m n. m., poskytuje krásný výhled do krajiny. Přezdívá se jí Valašská Eiffelovka.

Obec Žítková, malebná obec v oblasti Kopanic v pohoří Bílé Karpaty, známá mj. v souvislosti s tzv. Žitkovskými bohyněmi. Výchozím místem pro návštěvu může být město Bojkovice.