Baroko na Východní Moravě

Baroko na Východní Moravě

Baroko je  období zdobnosti, emotivních nálad, velkoleposti, bohatosti, plnosti tvarů i projevů. Baroko je vzletné a rozmanité. Na Východní Moravě jeho rozmanitost objevíte naplno.

Arcibiskupský zámek s nepřehlédnutelnou věží a sbírkami nedozírné hodnoty. Obrazy světově proslulých mistrů, vzácné sochy, knihy i originální partitury W. A. Mozarta či L. van Beethovena. Zahrady ohromující krásou a historickou pamětí své doby. Vznešené kostely dýchající historií a umem jejich stavitelů. Útulné hospůdky a hotely. To je město Kroměříž. Hora Hostýn - maják Moravy zářící do daleka. Barokní bazilika dotváří mistrovsky její vrchol. Prostor, ve kterém vládne zbožné ticho, mír a pokoj. Místo, na které se budete opakovaně vracet. Pozoruhodnou národní kulturní památkou je barokní hřbitov ve Střílkách. Nejen díky sochám Ctností a Neřestí, ale hlavně svým konceptem je to dílo evropsky ojedinělé. 

Ve funkcionalistickém Zlíně byste baroko zřejmě nečekali, ale místní zámek nese znaky barokní přestavby a pozdně barokní charakter mají také lázeňské budovy z 18. století v lázních v Kostelci u Zlína. Nejkrásnější barokní stavbou na Zlínsku je Poutní chrám Narození Panny Marie ve Zlíně-Štípě. Také další poutní místo, poutní kostel Panny Marie Sněžné v Provodově, je vystavěn v barokním slohu. Barokní kaple sv. Alžběty z poloviny 18. století je jednou z nejstarších budov v centru lázeňského areálu v Luhačovicích. Se slivovicí a Trnkobraním si Vizovice spojí snad každý. Chloubou města je také krásný zámek, v němž máte pocit, že zde někdo stále bydlí. Ve Valašských Kloboukách mívali na náměstí barokní radnici. Ta dnes slouží jako sídlo muzea

Buchlovický zámek je barokní skvost, darovaný ženě. Galantním dárcem byl Jan Dětřich Petřvaldský, který chtěl ochránit svou manželku Anežku Eleonoru z italského rodu Collona od chladu v komnatách buchlovského hradu. Špičkovou barokní práci najdete v Uherském Hradišti v areálu františkánského kláštera. Je jím refektář (jídelna) z dílny italského mistra Baldassare Fontana. Stejný stavitel se zasloužil o barokní podobu věhlasné velehradské baziliky, která je centrem nejvýznamnějšího poutního místa v ČR. 

Na Valašsku objevte "tak trochu jiné" baroko. Třeba v podobě dřevostavby. Ve Velkých Karlovicích můžeme obdivovat dřevěný barokní kostel Panny Marie Sněžné. Byl postaven bez jediného kovového spoje. Barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Vsetíně má pozoruhodnou historii. Stojí na vsetínském Horním Městě od poloviny 17. století. Objekt měl původně sloužit jako zámek uherského hraběte Jiřího Illesházyho, a i to jej řadí k významným památkám pobělohorského baroka, nejen na Valašsku ojedinělým. Třetí barokní zajímavost je spojena s portáši. V sídle jejich velitelské stanice ve Valašské Bystřici jsou na místním hřbitově památkově chráněné barokní náhrobky portášských velitelů.