Čertův kámen patří mezi nejhezčí skalní útvary, na vrchol vedou schody vysekané do kamene

Severně od Zlína se vypínají kopce zvané Přední a Zadní vrch. Nadmořská výška něco přes 400 m (420 resp. 423 m n. m.) není nijak závratná, ale zajímavé jsou skalní útvary rozptýlené v lese. Ten nejznámější se jmenuje Mladcovská skalka, ale mnozí mu říkají Čertův kámen. Na vrchol vedou schody vysekané do kamene.

Čertův kámen, foto Martin Peterka

Čertův kámen, foto Martin Peterka

Trasa není značená, ale najdete je snadno. Od hřbitova ve Zlíně-Mladcové je to necelý kilometr. Prvních 150 metrů půjdete po silnici, pak odbočíte vlevo k lesu a po dalších 150 metrech narazíte na lesní cestu, která stoupá až ke skalce, tedy k Čertovu kameni.

V Mladcové se narodil František Bartoš, jedna z nejvýraznějších osobností moravského kulturního života, významný pedagog, jazykovědec, folklorista a etnograf. Za návštěvu určitě stojí Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně a jeho stálá expozice FRANTIŠEK BARTOŠ: Pedagog, jazykovědec, etnograf.

Expozice je rozdělena na dva na sebe navazující celky. První část přibližuje Bartošův život a dílo. Ta druhá nazvaná jako Bartošova herna prezentuje například repliku kalendáře z konce 19. století, v němž mohou návštěvníci doplňovat pranostiky, pohrají si s příslovím i nářečními výrazy. K dispozici jsou také dřevěné kostky s motivy pohádek, pexeso nebo loutkové divadlo. Bude vás to bavit.

Více informací o expozici FRANTIŠEK BARTOŠ: Pedagog, jazykovědec, etnograf: www.14-15.cz/58a-frantisek-bartos