Fenomén jménem Baťa

Fenomén jménem Baťa

Během 20. a 30. let dvacátého století dokázali Baťové vybudovat z nenápadné obuvnické továrničky ve Zlíně firmu s celosvětovým dopadem. Ze Zlína pak město, které se pyšní jedinečným architektonickým i urbanistickým pojetím. Vydejte se po stopách fascinujícího příběhu a objevte jedinečný genius loci, který v baťovských“ lokalitách stále přetrvává.

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně

Věděli jste, že v roce 1939 firma Baťa podnikala ve 42 oborech a zaměstnávala v tehdejším Československu i v cizině 65 000 zaměstnanců? Továrny a sesterské společnosti Bata byly ve 39 zemích a do její celosvětové prodejní sítě obuvi patřilo 5 500 prodejen! Mnohem více informací a inspirace nabízí expozice Princip Baťa v Muzeu jihovýchodní Moravy.

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně

Památník Tomáše Bati ve Zlíně

Tomáš Baťa tragicky zahynul v roce 1932 při letecké havárii. Rok poté byl ve Zlíně otevřen Památník T. Bati. Po rekonstrukci je opět přístupný. Za návštěvu stojí Lesní hřbitov ve Zlíně, vybudovaný v době, kdy byl T. Baťa starostou Zlína. Je ironií osudu, že T. Baťa spolu s pilotem Broučkem patřil mezi první pohřbené na novém hřbitově.

Památník Tomáše Bati ve Zlíně

Po stopách firmy Baťa

Po stopách působení fy Baťa se můžete vydat do Vizovických vrchů, jsou zde objekty nedokončené železnice, ve Chřibech jsou zase zbytky rozestavěné „Baťovy“ dálnice. Vodní cesta Baťův kanál je dnes turistickou trasou, ale připomíná průmyslové využití při dopravě surovin z jižní Moravy do Otrokovic. Na trase Baťova kanálu poznáte Baťov v Otrokovicích, Napajedla s baťovskou továrnou a zámkem, který kdysi fy Baťa vlastnila. V Uherském Hradišti stojí rodný dům a sedí socha J. A. Bati.

Po stopách firmy Baťa

Baťova naučná stezka

Do Baťových lesů se vydejte do Vsetína. Vede jimi Baťova naučná stezka. I vsetínský zámek, dnešní sídlo Muzea regionu Valašsko, pamatuje dobu (1938 – 1949), kdy jej vlastnila Marie Baťová a její syn Tomáš Baťa junior.

Baťova naučná stezka

Funkcionalistická architektura

Samostatnou pozornost zaslouží funkcionalistická architektura. Centrum Zlína je městskou památkovou zónou, v kraji je řada staveb, které realizovali architekti baťovského období. Např. kostel sv. Antonína Paduánského v Míškovicích, kaple sv. Cyrila a Metoděje v Komárně.

Funkcionalistická architektura