Filmová místa

Filmová místa

Vydejte se po stopách filmových a pohádkových příběhů, zažijte na vlastní kůži místa, která znáte z filmového plátna. Poznejte region, kde vznikal oskarový snímek AMADEUS, kde působil světově uznávaný filmový režisér Karel Zeman, kde je film doma. Navštivte Východní Moravu, region filmových festivalů a filmové tvorby.

Oscary oceněný Amadeus

Jedno z nejslavnějších děl světové kinematografie získalo v roce 1985 osm Oscarů. Příběh geniálního hudebního skladatele Wolfganga Amadea Mozarta umístil režisér Miloš Forman do prostředí Arcibiskupského zámku Kroměříž. Ve filmu Amadeus (1984) tak můžete vidět Amadea koncertovat ve Sněmovním či Manském sále, které určitě stojí za návštěvu stejně jako celý zámek, zámecká věž s výhledy na Chřiby i Bílé Karpaty či přilehlá Podzámecká zahrada i nedaleká Květná zahrada, které jsou společně se zámkem právem zapsány na seznam světového dědictví UNESCO.

Kroměříž a především pak Arcibiskupský zámek, Květná a Podzámecká zahrada jsou filmaři velmi oblíbené. Své příběhy v tomto zámku zažívali na filmovém plátně také okouzlující Angelika, Anna Karenina, hrdinové filmů Královská aféra (2012) či Nehynoucí láska. V posledních letech se zde natáčela TV série Marie Terezie (2017/2019) s Vojtou Kotkem v hlavní roli. Zajímavostí je, že ve Sněmovním sále měnil při natáčení štáb všechny žárovky, aby osvětlení působilo jako mihotající se svíčky.

V komnatách romantického barokního zámku Buchlovice tvořil své dílo geniální hudební skladatel Ludwig van Beethoven ve filmu Nehynoucí láska (1994). Zámek Buchlovice patří mezi oblíbené pohádkové lokality – vytoužené dítě si zde vyprosila v roli královny Sabina Laurinová v pohádce Čertova nevěsta (2011). Na zámek Buchlovice přijíždí ve filmu Poslední aristokratka (2019) dědicové rodového sídla, hlavní roli ve filmu ztvárnili Taťána Dyková a Hynek Čermák.

 

Marie Terezie, zdroj: Česká televize, Cudlín

Marie Terezie, zdroj: Česká televize, Cudlín

Tajemný hrad i pohádková vesnice

Zvěsti o šílené vládkyni, která se koupe v krvi mladých pannen se ve filmovém ztvárnění nesly také kolem hradu Buchlova. Také na tomto nikdy nedobytém hradě vznikal historický velkofilm Bathory (2008), v černé hradní kuchyni tentokrát vařila Alžbětina vědma Darvulia v podání Deany Horváthové. O pár desítek let dříve na hradě Pavel Kříž jako statečný kovář Mikeš bojoval se zbrojnoši i slavil vysvobození princezen v populární pohádce O statečném kováři (1983).

Přinést v zimě jahody? To byl nelehký úkol pro Marušku z pohádky Dvanáct měsíčků (2012). Ta obývala se svou macechou, kterou hrála Ivana Chýlková, domek ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, které se na čas proměnilo na pohádkovou vesnici. Jinocha si ve svých devětatřiceti letech zahrál rodák z nedalekého Vsetína Roman Vojtek. Ve skanzenu se odehrává také děj nejnovější české pohádky Největší dar (2020), ve které prostá valašská dívka pomůže pohanským bohům zastavit řádění bohyně zimy. Hlavního boha hraje v pohádce rodák z Vizovic Bolek Polívka. Do Velkých Karlovic, zasazených v krásné přírodě Beskyd, vás zavede Miroslav Donutil jako doktor Martin ve stejnojmenném seriálu z roku 2015. Pokud chcete najít jeho ordinaci, vydejte se k místní faře, kterou najdete hned vedle kostela Panny Marie Sněžné, ve kterým nebylo při stavbě použito jediného hřebíku. V expozici karpatského salašnictví Hostýnských vrších v obci Držková se odehrává děj pohádky Hodinářův učeň (2019) s Viktorem Preissem, Václavem Neužilem ml. a Jaroslavem Pleslem v hlavní roli.

Největší dar, zdroj: Zlín Film Office

Největší dar, zdroj: Zlín Film Office

Zlín jako centrum filmové tvorby

Filmová produkční společnost animovaného a hraného filmu působila ve Zlíně od první poloviny třicátých let minulého století, kdy byla součástí koncernu Baťa. Tvorba ateliérů byla spojena s významnými osobnostmi filmového průmyslu, jakými jsou například Elmar Klos, Alexander Hackenschmied, Karel Zeman nebo Hermína Týrlová. Dva ze tří zakládajících členů zlínských filmových ateliérů se stali držiteli filmového Oskara. V atelierech vznikly první trikové filmy s dinosaury od Karla Zemana a filmy, jejichž hrdiny je řada animovaných a loutkových postav, například „šikulové“ Pat a Mat, králíci z klobouku Bob a Bobek, populární Spejbl a Hurvínek. Vždyť právě první československý loutkový film pochází právě ze Zlína a je jím Ferda Mravenec (autor Hermína Týrlová). Novějším počinem je animovaný seriál Krysáci (2005), kterým propůjčili hlasy Bolek Polívka a Jiří Pecha nebo seriál O prasátku Lojzíkovi, který zde vzniká od roku 2016. Svědectví slavné historie filmové tvorby ve Zlíně zachycuje originální muzejní expozice „Princip Baťa“ Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Součástí expozice je také část věnovaná cestovatelství Hanzelky a Zikmunda – zajímavostí je, že právě ve zlínských ateliérech se stříhaly filmy cestovatelů Hanzelky a Zikmunda, kteří se učili filmařskému řemeslu od zlínských filmařů (konkrétně od Jaroslava Novotného). V areálu filmových ateliérů dnes můžete nahlédnout do Kabinetu filmové historie nebo navštívit Filmový uzel Zlín a vyzkoušet si na vlastní kůži filmovou animaci i poznat bohatou historii a osobnosti zlínských ateliérů nebo si pohrát v Tvořivém chlívku a nahlédnout do studia animátorů na vznik nového seriálu O prasátku Lojzíkovi. 

Zlínským továrním areálem vás ve filmu Zátopek (2020) provede herec Václav Neužil ml. v roli legendárního atleta Emila Zátopka. Ve Zlíně se odehrává také romantické drama Můj příběh (2019) pojednávající o osudové lásce mladé baletky ztvárněné Vlastinou Kounickou. Do Zlína vás zavede také film Úsměvy smutných mužů (2017) s Davidem Švehlíkem v hlavní roli. V minulosti vzniklo ve Zlíně mnoho známých rodinných filmů pod taktovkou místních filmových ateliérů. Jistě znáte film Už zase skáču přes kaluže (1970), který se natáčel převážně v areálu napajedelského hřebčína nebo film Potkal jsem ho v zoo (1994). Není divu - zoo ve Zlíně-Lešné patří k nejvyhledávanějším a nejnavštěvovanějším zoologickým zahradám v České republice. V kulisách lázeňského města Luhačovice se natáčela část scén oblíbeného seriálu Četnické humoresky (2001 – 2007) s Tomášem Töpferem a Alenou Antalovou v hlavních rolích. Skvělou kulisu filmu Tichý společník (2020) s Ondřejem Malým a Klárou Issovou v hlavních rolích tvoří magie krajiny Uherskobrodska.

Do světa zlínského filmu nahlédněte prostřednictvím publikace Okno do světa filmu vydané regionální filmovou kanceláří Zlín Film Office. Přehled filmové tvorby z našeho regionu přiblíží publikace Filmografie ve Zlínském kraji

Zátopek, zdroj: Jiří Madzia

Zátopek, zdroj: Jiří Madzia

Filmové festivaly i podpora nových audiovizuálních děl

O tom, že filmová tvorba na Východní Moravě je stále "in" vás přesvědčí Zlín Film Office. „Spojka“ mezi Zlínským krajem a filmaři, která nabízí filmovým produkcím pomocnou ruku při hledání vhodné lokace, místních dodavatelů, při jednání s místními úřady a institucemi. www.zlinfilmoffice.cz

Ve Zlínském kraji se konají dva významné filmové festivaly. Největší a nejstarší mezinárodní filmová přehlídka Zlín Film Festival probíhá pravidelně na přelomu měsíců květen a červen ve Zlíně. Program nabízí zajímavé filmové snímky včetně soutěžní sekce studentských a animovaných filmů doplněný interaktivním doprovodným programem pro děti, mládež i dospělé publikum. Největší nesoutěžní filmový festival pořádaný v České republice Letní filmová škola Uherské Hradiště se koná pravidelně na přelomu měsíců červenec a srpen v centru královského města Uherské Hradiště. V průběhu dvou týdnů prezentuje stovky filmů, v rámci doprovodného programu pak především koncerty, divadelní představení i aktivity pro děti. 

Navštivte filmová místa, průvodcem vám mohou být také naše tematické prospekty, které najdete ZDE.

Zlín Film Festival, zdroj: www.zlinfest.cz

Zlín Film Festival, zdroj: www.zlinfest.cz