Kelčský Javorník - rozhledna, kterou musíte vidět

Nejvyšší horou Hostýnských vrchů je Kelčský Javorník (865 m n. m.), vzdálený vzdušnou čarou 5 km severovýchodně od Hostýna. Vrchol Kelčského Javorníku zdobí, a to doslova, krásná rozhledna se stejně krásnými rozhledy.

Elegantní konstrukce ze zinkované oceli a ušlechtilého modřínového dřeva má výšku 35 metrů. Na vyhlídkovou plošinu vede 156 schodů a po obvodu schodiště je umístěno postupně 12 vyhlídkových plošinek. Ty umožňují nejen odpočinek při výstupu, případně míjení vystupujících a sestupujících návštěvníků, ale postupně se nabízejí dílčí pohledy do okolní krajiny. A je na co se dívat. Na severu Oderské vrchy, při dobré viditelnosti Jeseníky, severovýchodním směrem odhalíte průmyslové Ostravsko, na jihovýchodě masiv Moravskoslezských Beskyd. Jižní směr nabízí pohled na Vizovické vrchy a na horizontu pak na Bílé Karpaty. Západní směry patří „buchlovským“ horám, tj. pohoří Chřiby a také Drahanské vrchovině. V Moravské bráně takřka „pod rozhlednou“ uvidíte desítky měst a obcí.  Rozhledna je celoročně volně přístupná.

Jak se na rozhlednu dostat? Autem to nejde, je potřeba jít pěšky nebo jet na horském kole či v zimě na běžkách. Výchozími body jsou okolní obce: Bystřice pod Hostýnem, Chvalčov, Loukov, Podhradní Lhota, Rajnochovice a také sedlo a rekreační zóna Tesák, ležící na silnici vedoucí z Bystřice p. Hostýnem do Vsetína. Na výstup a návrat si naplánujte minimálně 5 hodin času. Ale rozhodně to nebude čas ztracený, kromě elegantní rozhledny vás čeká krásná příroda Hostýnských vrchů.