Kraj vínu zaslíbený

Kraj vínu zaslíbený

Nápoje v různých podobách jsou součástí každodenního života, ale také vypovídají o kultuře a tradicích regionu. Východní Morava je v tomto ohledu pestrá, jako region samotný. Skvělá vína se produkují na Slovácku. Ochutnat je můžete ve vinných sklepech i při vyhlášených vinařských slavnostech. Poznávat vinné odrůdy můžete i při sportování, Východní Morava je protkána řadou cyklostezek, z nichž mnohé na Slovácku jsou pojmenovány právě po vínu.

Milovníci vína si nenechají ujít Vlčnov, nejen že se zde každoročně koncem května koná vyhlášená a na seznam UNESCO zapsaná Jízda králů, ale najdete zde také soubor vinohradnických staveb Vlčnovské búdy. Za vínem se vydejte určitě do Polešovic, do zdejší vinařské uličky. Nadchne vás také vinařská ulice v Kudlovicích, kde každoročně v červnu pořádají vinaři akci Kudlovický vinný žleb - ve sklepech probíhají ochutnávky, venku v uličce hraje cimbálová muzika a vystupují místní pěvecké sbory. V Uherském Hradišti - v městské části Mařatice vás nadchne Vinohradská ulice, jedinečný areál měšťanských vinných sklepů, které si svého času oblíbily osobnosti našich dějin jako Joža Uprka, Alois Jirásek či Mikoláš Aleš. Ve Sklepech Mařatice vznikl propojením historických měšťanských sklepů unikátní sklepní labyrint o délce 250 metrů, s pěti výškovými úrovněmi a exkluzivními prostory.

Milovníci vína, folkloru, dobrého jídla a zábavy se setkávají každoročně druhý víkend v září v Uherském Hradišti, kdy město ožívá Slováckými slavnostmi vína a otevřených památek. Slavnosti vína jsou jednou z nejvýznamnějších akcí svého druhu, která prezentuje bohatost a rozmanitost tradiční lidové kultury na Slovácku. Jejím dějištěm jsou otevřené historické památky královského města Uherského Hradiště.  

Každoročně 11. 11. v 11. 11. se na Masarykově náměstí v Uh. Hradišti za znění zvonů žehnají mladá svatomartinská vína. Obřad představuje symbolické poděkování přírodě za úrodu a vinařům za jejich práci. Slavnostní obřad žehnání svatomartinského vína se koná v Uh. Hradišti pro širokou veřejnost od roku 2007. Obyvatelé i návštěvníci města čekají na chvíli, kdy se na náměstí objeví svatý Martin na bílém koni a předá víno knězi k symbolickému požehnání nové úrody. Oslavu svátku svatého Martina kažrodočně připravuje také Dům kultury Kroměříž. Na Hanáckém a Velkém náměstí v Kroměříži se setkávají milovníci vína, ale také milovníci jídla a dobré zábavy. V 11.11 hodin otevře tradičně starosta města Kroměříž slavnostně první lahev mladého vína. Lákavou nabídku svatomartinského menu připravují tradičně také kroměřížské restaurace. 

Pro milovníky cykloturistiky je skvělou volbou jarní i podzimní akce Na kole vinohrady Uherskohradišťska - akce určená cyklistům a příznivcům pěší turistiky. Trasy vedou napříč regionem a můžete se na nich pokochat okolní přírodou, navštívit vinné sklípky a další zajímavosti. Pro cyklisty a koloběžkáře jsou určeny trasy, z nichž některé jsou pojmenovány dle typických zdejších odrůd vína: Blatnický Roháč, Muškát moravský, stezka Rulandského bílého a Velehradská stezka, pro pěší turisty i kočárky je pak vhodná Sadská stezka. Trasy mají různou délku (30 – 60 km) a náročnost, tu svou si vyberou zdatní i méně zdatní cyklisté.

Na kole si vinařské stezky můžete projet také využitím tipů na www.vmnakole.cz, vydejte se za poznáním krásných míst regionu Stezkou Rulandského bílého nebo Uherskohradišťskou vinařskou stezkou.

Putování krajinou vína můžete zakončit stylově - ubytováním ve Vinařských búdách vybudovaných ve stylu selského stavení (slováckého vinného sklepa). Najdete je v areálu Slovácký dvůr v Ostrožské Nové Vsi. Ubytovat se můžete také přímo ve vinařské oblasti ve vinařském penzionu ve Dvoře pod Starýma horama nebo v tradičním vinohradnickém stavení ve Vinohradské ulici v Uherském Hradišti.