„Nejmladší“ zřícenina - zámeček Pepčín

Naše krajina je plná historických míst, oplývá řadou hradů, zámků a jejich zřícenin. U většiny z nich se stáří počítá na stovky let, ale dnes se vypravíme po stopách zříceniny staré sotva 40 let.

Foto www.cojevbrode.cz

Foto www.cojevbrode.cz

Vydáme se spolu po stopách docela nedávno zaniklého zámečku lidově nazývaného Pepčín, které se nacházejí v lese zvaném Obora na katastru obce Drslavice nedaleko Uherského Brodu.

Zámeček kruhového půdorysu s výraznou vyhlídkovou věží zde jako své letní sídlo nechal postavit hrabě Václav Robert z Kounic. Stalo se tak mezi lety 1903 – 1905, tedy na počátku 20. století. Zámeček hrabě se svou budoucí, již druhou ženou, Josefínou Horovou, užíval pouhých 8 let - až do své smrti – zemřel v Uherském Brodě v roce 1913. Majetek pak přešel na Josefínu a zde je potřeba hledat důvody lidového pojmenování Pepčín. Bohužel osud v případě této honosné stavby byl velmi krutý. V závěru II. světové války se o devastaci interiéru postaraly oddíly Rudé armády s pomocí místních partyzánů i obyvatel. Tím začalo chátrání objektu, které skočilo nařízením demolice v roce 1981.

 

 

Foto www.cojevbrode.cz

Foto www.cojevbrode.cz

Jak dnes toto místo vypadá a jak se k němu dostaneme?

Dnes jsou na místě bývalého zámečku jen stopy po bývalých základech na lesní mýtině, nicméně místo je stále vyhledáváno jako cíl výletů. Stojí zde informační tabule o historii Pepčína. Zámeček sice stál na katastru Drslavic, ale nejsnazší cesta je ta, kterou používal sám hrabě Kaunic – z Vlčnova. Z centra obce zamíříte Vinohradskou ulicí k Vlčnovským búdám a podél nich až k rozhledně Na Hraběcí. Odtud vede tzv. hraběcí cesta až k Pepčínu. Z Vlčnova na Pepčín je to kousek, cca 2,5 km.

Tip na 14 km dlouhou trasu z Uherského Brodu najdete ZDE.