Perličky a zajímavosti

Vydejte se za příběhy hradů a zámků Východní Moravy.

Perličky a zajímavosti

Vizovice, dobový interiér, který vás nadchne

Interiéry noblesního zámku jsou zařízeny nábytkem  ve  stylu  baroka, rokoka, empíru i biedermeieru s množstvím porcelánu i rozsáhlou sbírkou obrazů. Expozice ukazuje autentické zámecké bydlení. Zámecká kaple je ojedinělá výzdobou i relikviářem, který obsahuje stovky ostatků svatých. Zámecký park ve francouzském a anglickém stylu svádí k odpočinku, zámecká čokoládovna zase k mlsání.

Vizovice, dobový interiér, který vás nadchne

Památky Velké Moravy

Na Východní Moravě se nachází řada významných památek z období Velkomoravské říše (9. stol.). O tom, kde ležela metropole dávné říše - Veligrad - se dodnes vedou spory. Ale v Uherském Hradišti, Starém Městě či Modré u Velehradu se nacházejí významné vykopávky z období Velké Moravy. Výšina sv. Metoděje v Uherském Hradišti, lokality na Špitálkách či Na Valech ve Starém Městě, lokalita Na Díle v Modré (nyní je zde vybudován Archeoskanzen) a okolí Hory sv. Klimenta u Osvětiman patří k těm nejznámějším.

Památky Velké Moravy

Romantika v Buchlovicích

Architektonický  skvost  ve stylu italského baroka  má  interiéry bohatě  zdobené  freskami  a  štuky,  salony  jsou  vybaveny  nábytkem  ve  stylu Ludvíka XV. a XVI. Zámek je obklopen překrásným parkem. V zámeckých sklenících je pěstováno na 1200 druhů kultivarů fuchsií. Historie je spojena s nedalekým, nikdy nedobytým hradem Buchlovem.

Romantika v Buchlovicích

Zříceniny Hostýnských vrchů

 

Křídlo, Chlum, Zubříč, Šaumburk, Skalný, Obřany, Lukov –  pod těmito libozvučnými i neobvyklými názvy hledejte zříceniny středověkých tvrzí a hradů. Jsou ukázkou toho, že Hostýnské vrchy okouzlují nejen krásnou přírodou, ale mají v sobě kus tajemné historie uschované ve zbytcích těchto hradů. Jsou jedním z tipů na objevování zajímavých míst pro toulky přírodou.

Zříceniny Hostýnských vrchů

Arcibiskupský zámek v Kroměříži, památka UNESCO

Jedinečná kombinace zámku a zahradní architektury Podzámecké  a  Květné  zahrady  vytváří  jeden  z  nejvýznamnějších  areálů  tohoto  druhu  v  Evropě  a  byla důvodem  k  zapsání  zahrad  a  zámku  v  Kroměříži  na Seznam  dědictví  UNESCO  v  roce  1998.  Srdcem  je Arcibiskupský  zámek,  kde  jsou  k  vidění  v  mimořádně  zachovalém  interiéru krásné  historické  sály  i  obrazárna  světového významu – nejcennější je obraz  Apollo  a  Marsyas od Tiziana. Sněmovní sál zámku  je  označován  za jeden  z  nejkrásnějších rokokových  interiérů  v České republice.

Arcibiskupský zámek v Kroměříži, památka UNESCO