Příběh švestky

Příběh švestky

Na Východní Moravě se setkáte s fenoménem moravské gastronomie – se slivovicí. Už několik let má dokonce své muzeum. Expozice Slováckého muzea, která se věnuje historii domácí výroby ovocných destilátů na moravsko-slovenském pomezí, sídlí ve Vlčnově. 

Moderní postupy a způsoby průmyslové výroby a další zajímavosti můžete vidět také v Návštěvnickém centru ve Vizovicích. Zdejší slivovice a další ovocné destiláty mají skvělou pověst daleko za hranicemi naší vlasti.

Slivovicovou stezkou se pyšní ve Skanzenu Modrá na Uherskohradišťsku. V cihlovém sklepě ochutnáte těch nejlepších 72 druhů slivovice, pálenek a likérů českých lihovarů - tradiční slovácké slivovice, hruškovice, meruňkovice, ale i oskerušovice, višňovice, mrkvovice či štrůdlovice. Navštívit můžete také pálenici SKANZEN, kde na vlastní oči uvidíte dvoukotlovou pěstitelskou pálenici o obsahu 300l a  pětistupňovou kolonu na 170l. 

Poznejte zachovalé sušírny ovoce ve Vlachovicích. Jsou propojeny naučnou stezkou. Sušírna svatého Františka nabízí pestou paletu produktů - sušené ovoce, bylinky, čaje..

Kdo by neznal slovácký vdolek, jsou to právě povidla, která dotváří jeho chuť i vzhled. Upečte si ho doma, pořad Špetka Slovácka vás zavede to tajů slovácké kuchyně. Nebo báleše s povidly? Lahoda. Tradiční recepty sesbírané od babiček, tetiček a jiných kuchařek, které si recepty předávají z generace na generaci najdete ve Slovácké kuchařce.

Při putování Valašskem ochutnejte valašský frgál, koláč s recepturou chráněnou zeměpisným označením Evropské unie. Tradiční je hruškový, ale výtečný je také švestkový, tvarohový, dnes je v nabídce v mnoha příchutích. Pokud chcete, můžete si jej zkusit upéct ve frgálové manufaktuře  ve Velkých Karlovicích.  Ochutnat frgál můžete také při tradičním Karlovském gastrofestivalu pořádaném začátkem října ve Velkých Karlovicích.

Ve městě slivovice - ve Vizovicích se každým rokem v létě koná v areálu místní likérky hudební multižánrový festival Vizovické trnkobraní

Vyzkoušet můžete také regionální produkty ze švestek nabízené pod značkou Tradice Bílých Karpat, Pravé Valašské nebo Tradiční výrobek Slovácka