Tip na jarní výlet - z Vizovic do přírody, za výhledy i za historií

Město Vizovice proslavilo slovní spojení Vizovice = slivovice, ale Vizovice toho pro turisty nabízejí mnohem více – mimo jiné krásnou okolní krajinu s řadou zajímavých míst. Vydáme se k jejich poznávání po naučné stezce zvané Vizovické prameny.

Od vlakové stanice ve Vizovicích vychází zeleně značená trasa, na níž se po 4,5 km nabízí osvěžení v podobě „Turistického pramene“. Nedlouho poté turisty obklopí lesní ticho a trasa usilovně stoupá k poutní kapličce Panny Marie Lurdské na Chladné studni. Zde je další pramen uzdravující vody, alespoň tak praví pověst o tomto místě.

O necelý kilometr dále se na vrchu Doubrava (676 m n. m.) tyčí telekomunikační stožár sloužící jako rozhledna s výhledy na Vizovice, Zlín, Hostýn, Radhošť, Velkou Javořinu. Rozhledna je při příznivém počasí otevřena o sobotách od 11 do 17 hodin, a to pouze od 15. května do 30. září. Při nejistém počasí si přístupnost rozhledny raději ověřte na telefonu +420 603 177 026. Někdy je název rozhledny udáván jako rozhledna Loučka, dle názvu obce na jejímž katastru stojí.

Od rozhledny vede trasa po modré značce lesnatým hřebenem s občasnými výhledy k Vizovicím, Slušovicím či k Zádveřicím až ke křižovatce turistických cest na Spleteném vrchu (565 m n. m.). Ze Spleteného vrchu se pak po červeně značené trase vracíme přes Janovu Horu do Vizovic.

Ve Vizovicích si závěr výletu můžeme zpestřit návštěvou státního zámku Vizovice, jehož interiéry a sbírky nadchnou každého milovníka historie.

Kdo by chtěl znát historii výroby slivovice, zamíří na prohlídku muzejních expozic do Distillery Landu na ulici Razov, nedaleko železniční stanice. Zde naučná stezka končí, k výchozímu bodu – k vlakovému nádraží – je to již kousek.

Celá okružní trasa je dlouhá cca 18 km, je vhodná pro pěší turisty, ale zvládnout se dá i na horském kole. Mapa pro snazší orientaci: https://mapy.cz/s/3swUx

Distillery Land

Distillery Land

Státní zámek Vizovice

Státní zámek Vizovice

Rozhledna Doubrava

Rozhledna Doubrava