Tip na silvestrovský výlet - hrad Lukov

Pro konec kalendářního roku máme v rodině dvě osvědčená, skoro se dá říci tradiční témata pro výlety.

Na Štědrý den chodíme do ZOO ve Zlíně – Lešné. Ta je otevřena 365 dnů v roce, takže dříve než spatříme „zlaté prasátko“ si dopřejeme vánoční pohodou vymazlených  expozic naší oblíbené zlínské zoo.

Silvestrovské dopoledne pak u nás tradičně patří zřícenině hradu Lukova.

Důvodů vypravit se na hrad Lukov je několik – zajímavá historie, pěkná příroda, daleký rozhled do krajiny a taky dobrá dostupnost z krajského města Zlína.

Hrad byl postaven na počátku 13. století, a jeho osudy jsou  velmi pestré a zajímavé. Jednoznačně bohatá historie svědčí o bývalém strategickém významu hradu.  V průběhu let byl Lukov spojován s řadou významných osobností a šlechtických rodů, například se Šternberky, Kunštáty, Rottaly, ale také s českým králem Karlem IV. či vojevůdcem Albrechtem z Valdštejna. Mohutný Valdštejnův dub dosud roste těsně u hradu.

Poté, co hrad poničila v 17. století švédská vojska, se postupně strategická hodnota hradu snižovala na minimum a od roku 1804 se o něm píše jako o zpustlém. V současnosti je zřícenina přístupná turistům, je nejen konzervována a stavebně zajištěna, ale také vylepšována. Díky těmto snahám zde byla například v roce 2015 zprovozněna kaple sv. Jana Křtitele (kaple je bez střechy). O zvelebování hradu se stará Spolek přátel hradu Lukova.

Na hrad Lukov se vydejte ze stejnojmenné obce v „podhradí“. Z centra Lukova (je zde autobusová zastávka) je trasa značena červenou turistickou značkou. Necelý kilometr stoupáte obcí ulicí, která se logicky jmenuje Hradská, až ke křížku na okraji lesa, zhruba stejně dlouhá cesta pak vede lesní pěšinou k hradu, nebo po lesní cestě od malého parkoviště. V lese před hradem narazíte na zajímavé skalní útvary – Králky. Pro horolezce znamenají příležitost k pískovcovému lezení. V minulosti zde bývaly předsunuté hlásky hradu, rozhled do krajiny oceníte i nyní. Na samotný hrad na kopci s nadmořskou výškou 515 metrů se dostanete mostem přes hradní příkop. Zejména v zimě, kdy spadne listí, zjistíte, jak rozsáhlé území bylo možné pohledem z hradeb obsáhnout. Ohromí vás i strmost kopce, na kterém je hrad postaven, i rozsah původních hradeb, jejichž zbytky jsou v terénu zřetelné.

Pokud se nechcete vracet stejnou cestou, pokračujte po červené turistické značce k rozcestí „Na Písečném“ s pěkným výhledem na obec Vlčková. Zde odbočte vlevo – na severozápad - na modře značenou trasu směr „Kuželek“. Po cca 500 metrech klesání narazíte na vodojem a asfaltovou silničku – opustíte značenou cestu a šlapete z kopce dolů (jihovýchodním směrem) k rozcestí „Srnčí dolinky“. Odtud vás povede žlutá turistická značka do centra Lukova.

Výlet je nenáročný, zvládnete jej i s dětmi, dbejte ale na bezpečnost jak na skalách, tak na samotné zřícenině. Kratší varianta, tedy cesta z Lukova na hrad a zpět, má délku cca čtyři kilometry. Pokud zvolíte okruh přes Písečné, bude výlet o 2,5 km delší.