Tip na výlet – národní kulturní památka „Barokní hřbitov ve Střílkách“

Dnešní tip na výlet směřujeme do nevelké obce Střílky ležící v podhůří Chřibů. Najdeme zde zcela unikátní barokní hřbitov, který je uměleckým dílem patřícím mezi ty nejvzácnější v České republice.

Dokonce ani v Evropě nenajdeme obdobu této ojedinělé stavby. Není divu, že je střílecký hřbitov od roku 2010 národní kulturní památkou.

O výstavbu hřbitova se zasloužil tehdejší majitel stříleckého a tovačovského panství Amand Antonín Petřvaldský v letech 1730 až 1743.

V čem je tento hřbitov tak jedinečný?

Prvním pozoruhodným rysem je to, že již od prvopočátku byl hřbitov koncipován jako komplexní umělecký celek. Architektem stavby byl Ignác Josef Cyrani z Bolleshausu, výzdoba hřbitova je převážně z dílny sochaře Gottfrieda Fritche.

Druhá jedinečnost spočívá v terénu, kam stavitelé hřbitov umístili. Je vybudován v ploše 2 tisíce m2 na mohutné navážce, kterou byl vyrovnán svah do úrovně k protilehlému kostelu Nanebevzetí Panny Marie. V podloží hřbitovního pole jsou navíc rozloženy odvodňovací a provzdušňovací kanálky, čímž se dosahuje mnohem rychlejšího rozkladu mrtvých těl.

Navážka je obehnána silnou zdí – vpředu u kostela má výšku cca 3 metry, vzadu pod hřbitovní kaplí až 10 metrů.  Na této zdi jsou rozmístěny podstavce pro kamenné sochy symbolizující mimo jiné lidské ctnosti a neřesti. Od kostela se ke hřbitovu stoupá po mohutných schodech a návštěvníky vítá socha anděla, strážce hřbitova. Jistě si všimnete i čtyř mohutných kamenných váz se symboly nebe, pekla, smrti a posledního soudu, tedy posledních chvil života.

Dominantou hřbitova je pohřební kaple, pod níž je krypta majitelů stříleckého panství - hrabat Kuenburků. Vstup do kaple pak střeží dvojice andělů.

Do Střílek se vydejte autem či autobusem. Ze silnice vedoucí z Uherského Hradiště do Brna za Buchlovskými kopci odbočte směrem na Koryčany, po dvou kilometrech jste ve Střílkách. Mohutný kostel v centru obce zcela jistě nepřehlédnete, u kostela se dá zaparkovat.

Pokud vám zbydou dvě hodiny času, vyšlápněte si po zelené turistické značce na zříceninu Stříleckého hradu. Ten byl založen Smilem ze Zbraslavi a Střílek ve 14. století, ale již ve století 16. byl zpustlý. Ale vyhlídka do okolí stojí za námahu.

Od května do konce září je možné absolvovat prohlídku s odborným výkladem, průvodce zajišťuje Občanské sdružení pro záchranu barokního hřbitova.