TIP na výlet – Pulčínské ledopády

Pulčínské skály jsou největším skalním městem moravské části Karpat. Jsou tvořeny skalními stěnami, kamenným mořem, sutěmi a pseudokrasovými jevy. V zimním období navíc nabízejí jedinečnou podívanou – v kaňonu Ancona se tvoří několikametrové ledové rampouchy jedinečné svým zbarvením.

Zbarvení ledopádů je způsobeno mikroskopickou sněžnou řasou, která žije v ledu. Ta zbarvuje ledopády do různých odstínů žluté, oranžové až hnědé barvy. Ledopády se tvoří v závislosti na počasí a svého vrcholu dosahují obvykle v únoru či na počátku března. Letošní mrazivá zima jejich tvorbě přispívá.

Nejsnáze jsou ledopády dostupné z osady Pulčín, která je součástí obce Francova Lhota. Do Pulčína vede přístupová komunikace, na kterou odbočíme ze silnice I/57 na okraji Lidečka.   V centru Pulčína je pro motoristy k dispozici veřejně přístupné (placené) parkoviště ležící nedaleko místního Turistického informačního centra s víkendovým provozem. Odtud zájemce o ledopády nasměrují na cyklotrasu č. 6117 značenou modrým pruhem. Ta vede na okraj lesa, kde stojí dřevěné turistické odpočívadlo. V lese trasa pokračuje necelých 500 metrů po směrových šipkách, které vedou k ledopádům. Z centra Pulčína k ledopádům a zpět je to asi 5 km.

Ledopády leží ve vzácné přírodní rezervaci, což vyžaduje od návštěvníků ohleduplné chování. Je nutno dbát osobní bezpečnosti - pohyb v hornatém zimním terénu vyžaduje zejména pevné boty. Ledopády jsou každoročně přístupné jen od 1. ledna do 15. března.

Trasa na mapovém serveru: https://mapy.cz/s/3niz8