Tip na výlet: Valašské Klobouky

Tento výlet směřujeme na Naučnou stezku Královec do Valašských Klobouk.

Dům č. p. 105

Dům č. p. 105

Toulky jarní přírodou Východní Moravy jsou osvěžující. Naším doporučením je „výprava“ do malebné přírody Jižního Valašska. Z Valašských Klobouk se vydejte na rozhlednu Královec, kam vede zajímavá naučná stezka, vhodná pro svou nenáročnost i pro rodiny s dětmi či seniory. Výchozí bod stezky najdete na rozcestí turistických tras u železniční stanice (křižovatka ulic Nádražní a U Rybníků), kam vedou značené cesty jak z náměstí (cca 950 metrů), tak od vlakového nádraží (cca 500 metrů).

Na zeleně značené trase dlouhé 7 km najdete 10 velkých a 2 malá naučná zastavení s informacemi o bělokarpatské krajině, chráněných územích, vzácných rostlinách a živočiších, kteří zde žijí, ale nechybí ani zmínka o tradicích a lidových zvycích. Nejvyšším bodem stezky je dřevěná rozhledna na Královci, postavená v nadmořské výšce 655 m. Pokud vystoupáte na vyhlídkovou plošinu, budete 19 metrů nad terénem a otevře se vám pohled na celou příhraniční krajinu, uvidíte slovenský Povážský Inovec, Velkou Javorinu aj., a to mnohdy i za snížené viditelnosti. Rozhledna je přístupná celoročně.

Trasa naučné stezky je vedena jako okruh vesměs po zpevněných cestách, k rozhledně se připravte na souvislé stoupání, ale není nijak příkré. Od rozhledny se trasa naučné stezky svažuje zpět do města.

Pokud chcete nechat auto doma, pak se na výlet vydejte vlakem. Valašské Klobouky totiž leží na historické regionální trati z Horní Lidče do Bylnice, která byla před 91 lety (v roce 1928) otevřena jako Dráha prezidenta Masaryka.

 

Foto: Archiv CCRVM a Z. Urbanovský

Pranýř

Pranýř

Červený dům - interier

Červený dům - interier

Rozhledna Královec

Rozhledna Královec