Tulipománie na zámku Buchlovice

Tulipománie na zámku Buchlovice

9. - 13. 4. 2020

Zámek Buchlovice

Svátky jara symbolizuje na zámku v Buchlovicích výstava tulipánů Tulipománie. Letos se od 9. do 13. dubna 2020 uskuteční již 11. ročník této návštěvníky hojně vyhledávané akce.

Interiéry zámku vyzdobí nejen tulipány a z nich květinová aranžmá, ale i další jarní rostliny.  Celý zámek bude laděn do velikonočně-jarní atmosféry a v sala terreně si návštěvníci prohlédnou několik desítek druhů řezaných tulipánů.

Zaujal Vás příběh této na první pohled křehké a půvabné květiny? Přijďte si prohlédnout zámecké komnaty zaplavené bohatým sortimentem pestrobarevných tulipánů a jejich vůněmi. 

A proč právě Tulipánománie? Tulipománie = tulipánová horečka, která patří k nejstarším spekulačním bublinám, vypukla v Holandsku v letech 1634 až 1637. Rodnou zemí tulipánů je údajně Turecko. Odtud byly tyto květiny dovezeny r. 1593 správcem botanické zahrady v Leidenu do Holandska. Na jaře příštího roku mohl tedy vykvést v této zahradě první tulipán. I přes svůj exotický původ nevzbuzovala rostlina zpočátku nijak velký zájem. Teprve poté, když holandští pěstitelé začali křížit různé druhy tulipánů a z jednobarevných červených, bílých a žlutých květů vykouzlili ohňostroje barev, stal se tulipán kultovním objektem a jeho obliba stoupala. Úspěšní pěstitelé získali na vážnosti a začali pořádat soutěže o nejkrásnější květinu. Když nebyl dostatek tulipánových cibulí určitého druhu, jejich ceny stoupaly. Tulipánománie ovládla celé Holandsko, vznikl „tulipánový zákon“ – za poškození cibulí hrozilo vězení, byly pořádány dražby tulipánových cibulí, a dokonce existovali notáři, kteří se specializovali na tulipány. Na holandských burzách se vedle akcií začalo obchodovat i se vzácnými cibulemi tulipánů. V roce 1637 dosáhlo davové šílenství kolem tulipánů zvratu, nabídka převýšila poptávku, tulipánová bublina praskla a ceny se zřítily dolů. Mnoho obchodníků zbankrotovalo pod vlivem nyní bezcenných tulipánových kontraktů a celé holandské hospodářství se dostalo do vážných potíží. Na tulipánových kontraktech výrazně prodělal i Rembrandt Harmenszoon van Rijn, ten Rembrandt, jehož obrazy dnes v aukčních síních dosahují závratných cen. Světoznámý malíř ohlásil úpadek, musel prodat svůj dům v dražbě a nakonec v chudobě zemřel. Kdo tenkrát včas rozpoznal změnu trendu, mohl na tulipánománii vydělat a získat velký majetek. Kdo však z vlaku včas nevystoupil, musel počítat s obrovskými ztrátami.

další top akce

akce dnes