Unikátní větrný mlýn v Chřibech

Chřiby jsou nevelké pohoří, jihovýchodně od Kroměříže, kde nepotkáte davy turistů. Je zde velké množství pozoruhodných míst, která stojí za navštívení.

Unikátní větrný mlýn v Chřibech

Na samém okraji Chřibů, jen pár kilometrů od Kroměříže, stojí ve vesničce Bařice – Velké Těšany větrný mlýn, který je natolik dochovalý a unikátní, že byl prohlášen Národní kulturní památkou. Nenechejte si ujít komentovanou prohlídku s rodinou posledního mlynáře, která u mlýna stále bydlí. Více na www.muzeum-km.cz

Určitě byste neměli minout ani Ranč Kostelany, kde si mohou děti zajezdit na ponících nebo si můžete vyjet třeba ve dvou do okolní krajiny. Prohlédněte si také westernové městečko, nakoukněte do stájí a další hospodářská zvířata. Kousek od Kostelan je Bunč, který je rozcestníkem mnoha turistických tras. Odtud vede nenáročná hřebenová trasa na nejvyšší vrchol Brdo, na kterém stojí stejnojmenná kamenná rozhledna. Vstup na ni je zpoplatněn. 

Další rozhledny jsou o kousek níže, ve vesničkách Těšánky a Lebedov, ty jsou volně přístupné. První z nich je Zdenička, dostanete se k ní kolem koňských pastvin nenáročnou procházkou. Vzdušnou čarou necelý kilometr stojí menší, Lebedovská rozhledna, připomíná větrný mlýn. 

Dále silnice směr Kyjov vede do Střílek. Tato nenápadná vesnička se pyšní téměř světovým unikátem – barokním hřbitovem s kapličkou. Je národní kulturní památkou a najdete ho v centru obce naproti kostela, který je její dominantou. Zdobí ho barokní sochy, kdy každá představuje jiný jinotaj. V sezóně jsou zde možné komentované prohlídky, hned u hřbitova je malé informační centrum. Pokud budete chtít Střílky poznat ještě více, vydejte se po značené naučné stezce Příroda a okolí Střílek, která vás povede kolem tajemných skal, hlubokých lesů a studánek až ke zřícenině hradu Střílky, odkud jsou rovněž krásné výhledy. 

Návštěvu Chřibů můžete zakončit v Koryčanech, nad nimiž v lesích stojí hrad Cimburk. Před pár lety byste ho nepoznali, nyní díky městu a spolku nadšenců, kteří hrad renovují a konzervují,  každý rok prokukuje víc a víc. Hrad si celý můžete projít sami, u vstupu dostanete tištěného průvodce. Je zde také možnost občerstvení. Z Cimburku pak vede značená trasa ke studánce U Mísy, ke skalním útvarům Kozel a Kazatelna nebo k tajuplné archeologické lokalitě Hradisko Sv. Klimenta. 

Více na www.kostelany.cz, www.obecstrilky.cz, www.chribymikroregion.cz, www.cimburk.eu, www.hribecihory.cz