Search

Velká Javořina – nejvyšší hora Bílých Karpat

Strání

Dostupnost
celoročně
vhodné pro rodiny s dětmi
středně obtížný

Je mohutná a zdaleka viditelná a současně poskytuje nádherný výhled na všechny strany. Je porostlá mystickými lesy biosférické rezervace Bílé Karpaty. Se svými 970 m n. m. je nejvyšším vrcholem úžasného pohoří. Vede na ni sedmero turistických cest.

Je symbolem sounáležitosti a bratrství Čechů a Slováků. Velká Javořina – cíl tipu na výlet.

Bílé Karpaty jsou jedinečné pohoří s úžasnou rozmanitostí přírodních společenstev rostlin i živočichů. Území Bílých Karpat bylo v roce 1996 zařazeno v programu Člověk a biosféra organizace UNESCO mezi evropské biosférické rezervace. Bílé Karpaty jsou současně Chráněnou krajinnou oblastí, na jejímž území se nachází 5 národních přírodních rezervací. Národní přírodní rezervace Velká Javořina ležící převážně na severních svazích hory je jednou z nich. Je tvořena pralesovitým porostem s převahou listnatých stromů, zejména buků, javorů a jasanů.

To je jeden z důvodů, proč pohyb v tomto cenném území je možný pouze po značených turistických trasách. Turisté jich mají k dispozici hned sedm – tři přicházejí ze Slovenska, čtyři z ČR. Cykloturisté mají výběr jednodušší – ze Slovenska sem vede cyklotrasa č. 8304, z ČR pak trasa č. 5052.

Červeně značená trasa nese označení Cesta hrdinů SNP a je to se 750 kilometry suverénně nejdelší turistická trasa na Slovensku. Cesta hrdinů SNP začíná na východě Slovenska v legendárním průsmyku Dukla, prochází z východu na západ Slovenska, z Trenčína pak stoupá na hřeben Bílých Karpat, na vrchu Machnáč nad Drietomou vstupuje krátkým úsekem (28 km) na území ČR, aby na Velké Javořině zamířila zpět na Slovensko k Myjavě, Bradlu (kde stojí Mohyla M. R. Štefánika) a dál, až do Bratislavy.

Žlutě značená trasa vede ze slovenské obce Stará Turá (11 km).  Po modré trase přicházejí turisté ze dvou směrů – ze Slovenska z obce Lubina (12 km) nebo z ČR z Velké nad Veličkou (18 km).

Zelená trasa KČT nabízí možnost výstupu ze Strání-Květné (5 km), zeleně je značena také naučná stezka Javořinská, která vede souběžně s cyklotrasou č. 5052 k rozcestí U kamenné boudy (6 km), nebo do obce Vápenky.

Pro pěší turisty je nejsnazší výstup z parkoviště u Kamenné boudy. Vede sem silnička, na kterou se dá odbočit v nejvyšším bodě silnice I/54 vedoucí z obce Slavkov do Strání.  Z rozcestí U kamenné boudy vede červeně značená trasa (Cesta hrdinů SNP). Na vrchol Velké Javořiny dorazíte po necelých 5 km stoupání. Na studánku s vodou po cestě nenarazíte, ale nedaleko od vrcholu Velké Javořiny, 500 m východním směrem, se nabízí možnost občerstvení i noclehu v turistické Holubyho chatě. Leží na Slovensku, takže je dobré mít s sebou eurobankovky, s platební kartou neuspějete. Základní kámen k její stavbě položili členové Klubu československých turistů z Uherského Brodu již v roce 1923.

Důvodů, proč se vypravit na Velkou Javořinu je řada. Kromě krásné přírody a dalekých výhledů to může být také účast na Slavnostech bratrství Čechů a Slováků. Ty se každoročně konají na konci července.

Velká Javořina má v setkávání lidí z obou stran dnešní hranice dlouhou tradici. Ta sahá až do roku 1848, tedy trvá více než 170 let. Průkopník slovanské vzájemnosti spisovatel a politik Jozef Miloslav Hurban ji tehdy vyjádřil slovy “Tu bratia vždy stretať sa budú…“. Tato slova jsou dlouholetým mottem slavností.

Návštěvníci se mohou každoročně těšit na bohatý kulturní program, který vychází z myšlenky vzájemnosti a nabízí to nejlepší z obou stran hranice, zejména folklór a hudbu moravsko-slovenského pomezí. Z obou stran hranice bývá zajištěna bezplatná autobusová doprava označená nápisem „Javořina“. Informace o slavnostech najdete na www.velkajavorina.com

Trasa z rozcestí U kamenné boudy na vrchol je zde.

Kontaktujte nás

Napište svůj požadavek a my se Vám co nejdříve ozveme