Versailles v Holešově

Holešov krášlí barokní zámek se zahradou a vodním kanálem ve tvaru Neptunova trojzubce. Procházka v ní vám připomene francouzské Versailles. V Holešově najdete také světový unikát Šachovu synagogu. 

Versailles v Holešově

Tip na výlet

Holešov je nádherné město, které leží na pomezí Hané a Valašska. Za posledních pár let pěkně prokouklo a návštěvníci se mohou těšit na opravený barokní zámek, který je reprezentativním kulturním centrem nejen regionu, ale i celého kraje. Konají se zde významné kulturní, společenské, ale i sportovní události. Přilehlá zámecká zahrada je volně přístupná a vyniká především vodním kanálem ve tvaru Neptunova trojzubce. Procházka v ní vám bude připomínat francouzské Versailles. Obdivovat můžete také hvězdárnu, která je přístupná v rámci zámeckého prohlídkového okruhu. V letní sezóně zámek hostí významné výstavy, kdy jedna je vždy cílena na rodiny s dětmi a další se věnují umění. Jen pár kroků od zámku se nachází Zemanova kovárna, kde o letních víkendech kovář předvádí svůj um. Když budete pokračovat procházkou centrem města, jistě neminete ani nově opravené náměstí sv. Anny s farním kostelem a Masnými krámy, kde se konají městské trhy, prostranství před nimi je odpočinkovou zónou s vodními prvky. Barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie skrývá unikátní Černou kapli. V Holešově v minulosti žila početná židovská komunita a její odkaz je ve městě stále znát. Jediná dochovaná synagoga polského typu, pojmenovaná podle nejvýznamnějšího židovského rabína Šacha, stojí právě v Holešově. Jen kousek od ní je židovský hřbitov, kde je právě rabín Šach odpočívá a za jehož posvátnou hrobkou jezdí Židé z celého světa. Město nabízí množství příjemných kaváren, bister a restaurací. Více na www.holesov.info

Nedaleko Holešova, ve vesničce Rymice, se nachází Muzeum v přírodě – Soubor lidových staveb. Tady se dozvíte, jak se na hanácké vesnici žilo ještě před 200 lety. Dochované chalupy jsou po celé vesnici a prohlédnout si můžete i větrný mlýn.

Více na www.muzeum-km.cz.