Vsetín - srdce Valašska

Město uprostřed valašských kopců vás zve k poznávání historie i krásné přírody. Vydejte se třeba naučnou stezkou okolí Vsetína vhodnou jak pro pěší, cyklisty i kočárky. 

Foto www.ic-vsetin.cz

Foto www.ic-vsetin.cz

Trasa vychází z nábřeží Vsetínské Bečvy u lázní. Zde je první informační tabule. Před vámi je 7 kilometrů trasy a celkem 13 zastavení, na nichž se prostřednictvím informačních panelů dozvíte spoustu zajímavého o krajině, rostlinách i geologických útvarech severovýchodně od Vsetína. Část trasy vede souběžně s cyklotrasami č. 6119 a 6120 a s modrou turistickou trasou Vsetín-Dušná.

Zcela jistě se zastavte u Vsetínského zámku. Je to nejstarší historická stavba Vsetína. Dnešní renesanční zámek ze 17. století stojí na místě původní gotické tvrze z 15. století. Ze zámecké věže můžete pohlédnout do širého okolí a na zámku lze navštívit některou z výstav a akcí.

K těm nejvíce zajímavým patří srpnové Templářské slavnosti, při nichž zažijete jedinečnou atmosféru středověku.

Foto Z. Urbanovský

Foto Z. Urbanovský

Od zámku stezka stoupá  přes přírodní památku Vršky – Díly, odkud se otevírá výhled na Vsetín, a dál pokračuje ke starobylé pasekářské usedlosti U Švagerů. To je nejvyšší místo na trase. Krátce poté opustíte modrou turistickou značku a naučná stezka se stočí do Velkého Skalníku a klesá údolím kolem horolezci využívané Valovy skály do Vsetína – Jasenic, kde naučná stezka končí. Do centra Vsetína je to ještě 3 km, ale ze zastávky Vsetín-Kovárna můžete jet autobusovou linkou č. 1 a 5. Podrobnosti o naučné stezce: https://www.ic-vsetin.cz/naucne-stezky/naucna-stezka-okolim-vsetina/

Foto www.ic-vsetin.cz

Foto www.ic-vsetin.cz