Výlet za uměním a pověstmi na Soláni

Málokteré místo na Moravě je tak krásné, jako bájná hora Soláň uprostřed hřebene Vsetínských Beskyd. Zde jistě propadnete kouzlu valašské krajiny a pochopíte, proč si toto místo zamilovali a ve svých dílech opěvovali umělci všech oborů. Návštěvu Soláně spojíme s nenáročnou vycházkou po naučné stezce.

Do výchozího bodu dnešního výletu se dostanete autobusem z Rožnova pod Radhoštěm či Velkých Karlovic (zastávka Hutisko-Solanec, Čarták) nebo autem, které lze zaparkovat poblíž horského hotelu Čarták.

Informace o Soláni, trase naučné stezky, ale také o dalších místech na Valašsku, získáte v nepřehlédnutelném Turistickém informačním centru Zvonice, které slouží také jako galerie. Zvonice byla otevřena v roce 2006 a je výchozím bodem naučné stezky.

Naučná stezka je v mapách vyznačena jako Naučná stezka přes hřeben Soláň. Byla vytvořena v roce 2010 a zahrnuje celkem deset zastavení, kterým dominují sochy především valašských autorů vytvořených v minulých letech na Soláni během sochařských sympozií.

U každého zastavení stojí kámen s krátkou pověstí ve valašském nářečí. Nepřehlédnutelné sochy zachycují nejen vybájené postavy z pohádek a pověstí, ale i původní obyvatele při práci nebo tanci. Zastavení byla postupně upravována a osazována typickými dřevinami a rostlinami, aby navodila atmosféru valašských bylinkových zahrádek a původní valašské krajiny

Délka celého okruhu naučné stezky je pouhých pět kilometrů, je vhodná pro nenáročný rodinný třeba i s dětmi. Galerii v přírodě je možné navštívit v každém ročním období.  Pokud není sníh, zvládnete to s opatrností i s kočárkem.

Po výletu si vyberte z nabídky z krajových specialit v některém z místních horských hotelů či horských chat. Borůvkové knedlíky, halušky či valašská kyselice jsou přitom sázkou na jistotu.