Výstava kamélií v Květné zahradě

Výstava kamélií v Květné zahradě

14. 2. - 15. 3. 2020

Květná zahrada, Kroměříž

Jubilejní 10. ročník výstavy se ponese v duchu 20. let 20. století. Těšit se můžete na komentované prohlídky, kaméliové výtvarné dílny, kreativní tvoření i prvorepublikové melodie ze starých gramodesek.

 

Výstava kamélií bude v Květné zahradě v Kroměříži otevřena od 14. února do 15. března 2020. Jubilejní 10. ročník výstavy se ponese v duchu 20. let 20. století. Připraven je bohatý doprovodný program včetně komentovaných prohlídek výstavy, kaméliové výtvarné dílny s akademickým malířem J. J. Grossmannem, kreativního tvoření pro rodiny s dětmi či poslechu prvorepublikových melodií ze starých gramodesek ve Velkém skleníku. Podrobný program je uveden na webu Květné zahrady.

Květná zahrada v Kroměříži je okrasnou zahradou formálního typu založenou v druhé polovině 17. století. Již od doby jejího vzniku se v jejím areálu nacházely stavby sloužící k pěstování případně zimování teplomilných rostlin v nádobách. První zmínky o pěstování kamélií v Květné zahradě se v pramenech objevují od druhé poloviny 19. století. Ve 20. století už patřily k největším lákadlům kroměřížské rostlinné sbírky. Součástí sbírky pěstovaných rostlin je také kolekce kamélií čítající několik desítek vzrostlých exemplářů v několika odrůdách.

Kamélie japonská – je okrasná rostlina pěstovaná v Asii už stovky let. V Evropě začala být známá od osmnáctého století. V 19. století bylo sbírání kamélií zálibou nejen šlechty, ale i jiný majetných vrstev. Pro kamélie se stavěly speciální skleníky a kvetoucí rostliny se používaly k výzdobě zimních zahrad. Květy kamélií byly ozdobou plesových šatů na evropských dvorech, ale pro samuraje znamená tento květ symbol smrti a znovuzrození. Kamélie jsou stálezelené keře nebo stromy a existuje několik stovek různobarevných odrůd. U nás pravidelně rozkvétají v zimě. Přestože paneláková éra kaméliím příliš nepřála, nevyhovuje jim příliš suchý a přetopený interiér, jsou kamélie v posledních letech velmi vyhledávanými květinami.

další top akce

akce dnes