Zámek Zlín-Lešná

Zámek Lešná z konce 19. století vypadá jako z pohádky. Je obklopen rozsáhlým parkem, který dnes slouží jako známá zoologická zahrada. Historie zámku Lešná je úzce spojená s historií dříve slavného moravského hradu Lukova. Zámek se pyšní přepychovým vybavením interiérů i vším komfortem své doby, včetně ústředního topení a elektřiny. Zámeckým pánům nechyběl vodovod s teplou a studenou vodou, domácí telefon, prostorné koupelny a splachovací toalety.

Zámek Zlín-Lešná
Upřesnění
Zámek je otevřen pro veřejnost od dubna do října. Informace o otevírací době: https://www.zoozlin.eu/otviraci-doba-zamek/
Typ památky nebo kulturního zařízení
Zámek
Přístupnost tělesně postiženým
Vstup do objektu bez schodů nebo rampou
Jazyky personálu
CZ, EN
Jazyky - tištěný průvodce
CZ, EN, PL
Jazyky - výklad průvodce
CZ, EN
Sloh
historizující

Adresa

Zámek Lešná
Lukovská 112
Štípa
763 14 Zlín

Kontakt

telefon: +420 577 577 110 (rezervace prohlídek, svatební obřady); +420 577 577 139 (pokladna)
e-mail: zamek@zoozlin.eu
www: www.zoozlin.eu

Další informace

Expozice / prohlídková trasa

Zámek vybudovaný v letech 1887 – 1894 ve smíšeném historizujícím slohu byl sídlem hrabat Seilern Aspangů. Zámecká instalace dokumentuje atmosféru a vysokou úroveň bydlení na šlechtickém sídle konce 19. století. Zámek je obklopen přírodním anglickým parkem s vzácnými dřevinami a volně přechází v zámecký lesopark (52 ha), který dnes slouží jako zoologická zahrada s mnoha druhy exotických zvířat.

Otevírací doba zámku: duben a říjen pouze So + Ne 9 – 16 hod., květen 9 – 16 hod. So + Ne 9 – 17 hod., červen – srpen 9 – 17 hod., So + Ne 9 - 18 hod., září 9 – 16 hod., So + Ne 9 - 16 hod., zavírací den pondělí

ZOO je otevřena celoročně: letní období 8,30 – 18 hod. zimní období 8,30 – 16 hod.

Zámek Lešná se nachází v areálu zlínské zoologické zahrady asi 4 km od centra Zlína směrem na Holešov a Kostelec. Je také dostupný městskou hromadnou dopravou.

Vznik zámku Lešná je spjat s rakouskou hraběcí rodinou Seilern-Aspangů. Ta v roce 1724 zakoupila lukovské panství a pro svůj pobyt zvolila nedaleký hrad Lukov. Seilernové však na Moravě téměř nepobývali a hrad postupně chátral . V roce 1793 byl již neobyvatelný. Seilernové tedy vyhledali vhodný prostor pro stavbu nového sídla – návrší na dohled od hradu Lukova zvané Lešná – a v roce 1804 zahájili stavební práce. Zámek byl dokončen o tři roky později. Byla to jednoduchá jednopatrová budova, která po dalších 80 let sloužila Seilernům jako letní sídlo. V roce 1887 se František Seilern rozhodl starý zámek zbourat a na jeho místě vybudovat nové reprezentativnější sídlo. Podle návrhu vídeňského architekta Johanna Micka tak vznikla dvoupatrová budova s rizolity, arkýři, štíty, vikýři, věžemi a věžičkami tvořící členitou romantickou siluetu. Zámek, který byl dokončen v roce 1894, se stal předním sídlem Seilernů. Ti jej vlastnili až do dubna 1945.

Na svou dobu nabízel lešenský zámek velmi přepychové a komfortní bydlení. Na zařizování zámku se rozhodně nešetřilo. Nábytek se vozil z Londýna, látky pro čalounění z Paříže, jedinečné dřevěné obložení stěn a stropů pocházelo z dílen vídeňských mistrů. Zámek byl vytápěn ústředním teplovodním topením, byla zde zavedena elektřina, nechyběl vodovod s teplou a studenou vodou, domácí telefon, splachovací toalety a pěkné prostorné koupelny. V suterénu byla zřízena kuchyně, kotelna a taktéž provozní a skladovací prostory. V přízemí se nacházely reprezentační prostory, v 1. patře pak obytné prostory pro hraběcí rodinu. V druhém (podkrovním) patře byly hostinské pokoje.

Prohlídka lešenského zámku trvá 40 minut. Začnete ji ve vstupní hale, které vévodí dřevěné schodiště. Přes malý salónek a jídelnu s expozicí historického nádobí projdete do Sálu předků. Tento sál překvapí řezbářskou výzdobou stěn a kazetového stropu. Na stěnách spatříte portrétní galerii představitelů rodu Seilern-Aspangů. Dále si prohlédnete hernu s kulečníkovým stolem, dámský salón, ložnici, koupelnu, společenský salón a zámeckou kapli. Poslední místností prohlídkového okruhu je knihovna, kde je kromě cenných svazků umístěna i zajímavá sbírka uměleckých předmětů z celého světa.

Zámek Lešná nenabízí jen prohlídku historických sálů. Reprezentativní Sál předků je přímo předurčen pro konání svatebních obřadů. Ty probíhají od konce března do října a jejich součástí může být i projížďka v kočáře taženém lipickými bělouši. Každý rok si zde své ano řekne více než 100 párů

Přírodní anglický park, který obklopuje zámek Lešnou, nabízí nejen procházku pod korunami stoletých stromů, ale i posezení v romantických zákoutích. Obsahuje více než 1 140 druhů a variet různých dřevin a bylin z Evropy, severní Ameriky a východní Asie. Nejvzácnější druhy jsou označeny jmenovkami s českými a latinskými názvy

První exotická zvířata nechal majitel panství do Lešné přivézt již před II. světovou válkou. Kolem roku 1930 zde vznikl soukromý zoopark, kde kromě daňků, jelenů sika a muflonů žili i běžci emu, antilopy jelení, jeřábi, bažanti, pávi a labutě. V roce 1948 byla u zámku oficiálně otevřena zoologická zahrada, která dnes na 52 ha chová 210 druhů zvířat.

Fotogalerie

Nejbližší cíle v okolí