Search

Kámen z Hostýna pro Národní divadlo v Praze

Bystřice pod Hostýnem

Dostupnost
celoročně
vhodné pro rodiny s dětmi
středně obtížný

Tipem na výlet se vrátíme v čase do 16. května roku 1868, kdy byla v Praze položením základních kamenů slavnostně zahájena stavba Národního divadla. Základní kameny pro Národní divadlo byly do Prahy přiváženy z různých symbolických míst Čech a Moravy.

Také z památného Hostýna, hory nazývané také Maják Moravy. Tento kámen, který má v základech Národního divadla číslo 19, nese nápis „Mrzkost jest poroba Hospodinu. Z Hostýna z Moravy“. Do Prahy jej vypravili v roce 1868 občané města Bystřice pod Hostýnem. Spolu se základním kamenem tehdy putoval do Prahy také soudek s hostýnskou svatou vodou určenou k ředění malty.

Nejnavštěvovanější tuzemské poutní místo si tuto poctu bezesporu zaslouží. Zdejší baziliku Nanebevzetí Panny Marie vyhledávají statisíce poutníků nejen z tuzemska, ale také z celé Evropy. Areál zdobí několik křížových cest, ta nejznámější je dílem slovenského architekta Dušana Jurkoviče.

Při návštěvě Hostýna si kromě poutního místa všimněte také kamenné rozhledny, jejíž základní kámen položil v roce 1897 císař František Josef I. a svolil, aby nesla jeho jméno. Hostýn dal také jméno malebnému pohoří, které nabízí skvělé turistické trasy jak pro pěší, tak pro cyklisty, ale také vás zde potěší řada studánek s vodou, kterou můžete bez obav pít.

Na rozdíl od Radhoště či Buchlova není na Hostýně nijak označeno místo, odkud byl základní kámen vytěžen. Kámen pochází z bývalého kamenolomu, který leží mimo turistické trasy v katastru obce Slavkov pod Hostýnem na západním úbočí Hostýna. Mimo jiné byl z tohoto místa také těžen kámen pro stavbu gotické katedrály sv. Václava v Olomouci.

Tip na výlet z Bystřice pod Hostýnem ZDE.

Kontaktujte nás

Napište svůj požadavek a my se Vám co nejdříve ozveme