Search

Tradice a gastro

Východní Morava

Lidové tradice, folklór a vinařská kultura jsou kořením Východní Moravy. V celém regionu můžete obdivovat krásu barevných krojů, autentické hudby či tance. Při tom všem nechybí vyhlášené lahůdky, díky nimž se Zlínský kraj – turistický region Východní Morava – stává gastronomickým rájem Česka. Vybraná místa jsou navíc spjata i s významnými fenomény – Zlín s firmou Baťa, Bystřice pod Hostýnem výrobou tradičního ohýbaného nábytku od firmy TON. Téměř dvacítka léčivých pramenů v čele s Vincentkou vyvěrá v lázeňském městě Luhačovicích.

Jízda králů

Staletá lidová tradice Slovácka

Jízda králů je lidový obyčej figurující na seznamu nehmotných památek UNESCO. U nás ho uvidíte už jen na Slovácku a na Hané. Východní Morava se pyšní tím, že se zde pravidelně konají tři jízdy králů – ve Vlčnově, Kunovicích a v Hluku. Příležitostně ji zažijete také ve Skoronicích nebo v Kyjově na jižní Moravě. Tradice je především přehlídkou nádherných krojů a obyčejů.

Tradiční slivovice i sušené ovoce

Švestka neboli trnka je označována za nejvýznamnější plod Východní Moravy. Z trnek se vyrábí celá řada lahůdek, včetně slivovice. Pálenku z trnek ochutnáte na mnoha místech, největší pálenice je ale ve Vizovicích. Trnky se nemění jen v lahodný mok. V oblasti jižního Valašska se především trnky suší nebo se z nich vaří povidla, která mají své místo v tradiční gastronomii.

Kraj trnky

Valašský frgál

„Nepodařený koláč“ klenotem Valašska

Když se dříve řeklo frgál, znamenalo to nepodařený koláč, vdolek.  Dnes je tento koláč s náplní klenotem mezi sladkostmi, za nímž labužníci jezdí na Valašsko i stovky kilometrů. Mezi nejoblíbenější patří frgály s hruškovými povidly či tvarohem, ale na Valašsku lze ochutnat i řadu jiných variant. Zážitkem jsou pak kurzy jejich pečení.

Slovácko je spjato s vinařskou kulturou

Sklenička lahodného vína od místních vinařů ze Slovácka, ale i z historických arcibiskupských sklepů v Kroměříži lákají všechny milovníky tohoto lahodného moku. Jedinečná chuťová pestrost a rozmanitost vůní vín pramení z rozličných půdních a teplotních podmínek. Vyvrcholením vinařského roku jsou Slovácké slavnosti vína s přehlídkou krojovaných účinkujících i návštěvníků.

Kraj vína

Vincentka a prameny

Léčivá voda uzdravující tělo

Východní Morava je protkána velkým množstvím minerálních pramenů. Díky nim zde vzniklo hned několik lázeňských měst a destinací, které pomáhají uzdravovat nejrůznější obtíže a nemoci. Nejznámějším pramenem je bezesporu Vincentka, která vyvěrá poblíž kolonády v největších moravských lázní Luhačovicích. 

Ohýbané dřevo, co okouzlilo svět

Východní Morava je spjata hned s několika velikány průmyslu. Mezi ně neodmyslitelně patří rodina Thonetů z Bystřice pod Hostýnem, která zde založila továrnu na ohýbaný nábytek. Nejkrásnější židle z jejich produkce můžete obdivovat nejen na místním zámku nebo ve zdejší továrně TON, ale i v Muzeu regionu Valašska ve Vsetíně, kde je vytvořena stálá expozice.

TON

BAŤA

Baťa nejsou jenom boty

Během 20. a 30. let dvacátého století dokázali Baťové vybudovat z nenápadné obuvnické továrničky ve Zlíně firmu s celosvětovým dopadem. Ze Zlína pak město, které se pyšní jedinečným architektonickým i urbanistickým pojetí. Baťa není jenom Zlín. Vydejte se po stopách fascinujícího příběhu a objevte jedinečný genius loci, který v “baťovských“ lokalitách stále přetrvává.

Kontaktujte nás

Napište svůj požadavek a my se Vám co nejdříve ozveme