Search

Jaroňci – umění a srdce Valašska

Rožnov pod Radhoštěm

18. 5. 2024
- 31. 3. 2025
Valašské muzeum v přírodě, Sušák, 1. patro
Palackého 147, 756 61, Rožnov pod Radhoštěm

Umělecká tvorba zakladatelů Valašského muzea v přírodě. Historie Valašského muzea v přírodě je provázána se jmény sourozenců Jaroňkových. Stáli u založení muzea a jeho provozu až do poloviny 40. let 20. století.

Tyto organizační snahy však byly jen jednou z mnoha aktivit, kterým se věnovali. Každý ze tří sourozenců byl samostatnou, svébytnou osobností s vlastními dovednostmi, zájmy, povahovými vlastnostmi; zároveň však v osobním životě tvořili soudržnou rodinu.

Na výstavě tak můžeme obdivovat Bohumírovy obrazy, Aloisovu keramiku a gobelíny. Také chceme představit osobnost sestry Julie, která do uměleckého světa bratrů nezasahovala, ale bez níž by oba jistě neměli tolik prostoru pro uměleckou tvorbu.

Valašské muzeum spravuje nejrozsáhlejší sbírku, která je s jejich jmény spojena. Zahrnuje několik tisíc položek – vlastních autorských děl a dokumentů z jejich pozůstalosti.

Na začátku roku jsme si připomněli 90. výročí úmrtí Bohumíra Jaroňka, za dva roky nás čeká 100. výročí založení muzea - je tedy vhodná doba si sourozence Jaroňkovi přiblížit.

Vernisáž: 18. 5. 2023 v 17:00

Kontaktujte nás

Napište svůj požadavek a my se Vám co nejdříve ozveme