Search

Křížová cesta kardinála Štěpána Trochty

Vsetín

27. 2. 2024
- 26. 5. 2024
v Mramorovém sále zámku Vsetín
Horní náměstí 2, 755 01 Vsetín

V Muzeu regionu Valašsko na zámku Vsetín si budete moci od úterý 27. února prohlédnout výtvarné práce žáků z našeho regionu věnované 50. výročí úmrtí významného rodáka z Francovy Lhoty, kardinála Štěpána Trochty. Vernisáž proběhne v neděli 25. února od 15 hodin.

CO VÁS ČEKÁ

Výstava Křížová cesta kardinála Štěpána Trochty je společným projektem Valašské nadace, Římskokatolického farního úřadu a Muzea kardinála Štěpána Trochty ve Francově Lhotě. Jde o cyklus křížových cest ztvárněných v kresbách, malbách, grafikách či keramice žáků Základních uměleckých škol F. X. Richtera Holešov, Valašské Klobouky, Zlín, Malenovice a Napajedla, rozšířený i o výtvarné práce žáků ze ZŠ Integra Vsetín. Výstava byla poprvé představena na podzim roku 2022 v Kulturním domě ve Francově Lhotě. Teď si ji budou moci prohlédnout i návštěvníci zámku Vsetín. Součástí projektu je i publikace Křížová cesta kardinála Štěpána Trochty ve 20. století viděna očima mladých umělců.

SLOVO KURÁTORKY

Olga Méhešová: "Kardinál Štěpán Trochta je inspirativní duchovní osobností pocházející z regionu, žijící podle motta: ,Práce – oběť – láska´. Byl zapojen do protinacistického odboje, mučen v koncentračním táboře, vězněn a pronásledován za komunistického režimu… Jeho silný životní příběh stále promlouvá, o čemž vypovídají i výtvarné práce žáků Základních uměleckých škol Zlínského kraje a ZŠ Integra Vsetín."

VERNISÁŽ

Slavnostní zahájení výstavy proběhne v neděli 25. února od 15 hodin v Mramorovém sále zámku Vsetín. Za pořádající Salesiánské sdružení Vsetín z. s. promluví předseda JUDr. Lubomír Gajdůšek, dále pak poslanec ČR MUDr. Róbert Teleky, místostarosta Francovy Lhoty Ing. Jan Trochta, PhD. a katolický kněz Stanislav Zatloukal z farnosti Francova Lhota. O hudební doprovod se postará Věra Strbačková (zpěv), Robert Teleky ml. (akordeon) a další. Vstup na vernisáž je zdarma.

Kontaktujte nás

Napište svůj požadavek a my se Vám co nejdříve ozveme