Search

Někdo to rád sušené

Kroměříž

12. 4. 2024
- 22. 9. 2024
Muzeum Kroměřížska, Malá galerie
Velké náměstí 38/21 Kroměříž 767 01

V Muzeu Kroměřížska si návštěvníci mohou prohlédnout novou interaktivní výstavu Někdo to rád sušené. Tématem však není jen sušení ovoce, ale zájemci se dozvědí spoustu informací o významu stromů pro člověka a přírodu, o hmyzu, opylovačích, využití ovoce v kuchyni i jiných způsobech jeho uchovávání.

Plody ovocných stromů tvoří od pravěkých dob nedílnou součást lidského jídelníčku. Jejich sezonní využití však omezovala krátká doba, po kterou si udržovaly čerstvost. Proto až do rozvoje konzervárenského průmyslu se do 20. století jako nejlepší metoda jejich uchování využívalo sušení.

Dnes si sušené plody většinou lidé spojí jen s pečením, ale v minulosti se využívaly třeba i na slavnostní tabuli. Valaši sušené ovoce dokonce dodávali až do Vídně nebo Budapešti. Obliba sušení začala v první polovině 20. století slábnout, v dnešní době se však zase postupně pomalu vrací.

Výstavu doplňuje interaktivní edukační program pro mateřské a základní školy. Na děti čeká například model květu jabloně nebo se žáci dozvědí řadu zajímavých informací o funkcích ovocných stromů v přírodě či o opylovačích.

Návštěvníci si výstavu mohou prohlédnout od 12. 4. do 22. 9. 2024, a to denně mimo pondělí od 9 do 12 h a od 12.30 do 17 h. Během letních prázdnin bude výstava otevřena i v pondělí.

Kontaktujte nás

Napište svůj požadavek a my se Vám co nejdříve ozveme