Cyklostezka podél Baťova kanálu

Baťův kanál je lemován cyklostezkou dlouhou více jak 80 km, na kterou dále navazují stezky a trasy v okolí, včetně Moravských vinařských stezek. Cyklostezka je ideální pro dálkové cyklisty, rodiny s dětmi, in-line bruslaře, seniory a tělesně postižené, kteří ocení takřka absolutní rovinu a přehledný terén. Bezpečnost cyklostezky výrazně zvyšuje skutečnost, že křížení všech silnic a železničních tratí je řešeno mimoúrovňově.

Cyklostezka podél Baťova kanálu
Náročnost: nízká

Na Východní Moravě již téměř na celé trase převládá asfaltový povrch, takže je stezka vhodná i pro in-line bruslaře a navíc maximálně bezpečná – položená zcela mimo motorovou dopravu. Pouze u Kvasic, Bělova a Pahrbku u Napajedel musí cyklisté překonat kratší úsek po málo frekventované silnici, tyto úseky však budou převedeny na cyklostezku v nejbližších letech. Na území Jihomoravského kraje, které začíná mezi Uherským Ostrohem a Veselím nad Moravou, je zatím stezka více vedena po místních komunikacích, které však díky menšímu provozu cyklisty vesměs neomezují.

Cyklostezka nabízí ideální spojení plavby s cykloturistikou

Návštěvníci si třeba mohou na kole vyjet na delší výlet jedním směrem a zpět se svézt výletní lodí, která je přizpůsobena pro přepravu kol. Nabízí se také možnost nalodit se i s kolem na hausbót a kombinovat plavbu s vyjížďkami nejen podél Baťova kanálu, ale i do okolí. Díky napojení stezky na další cykloturistické trasy se dá vyjíždět i do Chřibů, Hostýnských vrchů či Bílých Karpat, které nabízejí i náročnější terény a zajímavé cíle – například zámek Buchlovice, hrad Buchlov, Arcibiskupský zámek a zahrady v Kroměříži, Velehrad, Archeoskanzen Modrá, sklepy v Mařaticích, Polešovicích nebo Uherské Hradiště. Navíc na stezku navazuje i síť oblíbených Moravských vinařských stezek. Při tom všem mohou cyklisté využívat již existující nabídku dalších služeb na březích – hospůdek a sociálních zařízení v přístavištích.

www.batacanal.cz

Fotogalerie