Search

Bílou stopou Vsetínskými Beskydy

Vsetín

Dostupnost
zima
středně obtížný

Přemýšlíte, co podniknout, když nechcete být doma a táhne vás to ven? Ven do zimní přírody plné bílé sněhové pokrývky? Ve sklepě na vás čekají běžky a doslova mlátí lyžařskými holemi na jeho dveře a křičí: „vezmi nás ven“.

Pro nástup i návrat si vybereme město Vsetín, které se nachází na území čtyř pohoří, což je samo o sobě v rámci ČR jedinečné. My se nevydáme ani do Vizovických nebo Hostýnských vrchů, ani do Javorníků, ale Vsetínských Beskyd.

Kolem “Vsetínských Hradčan”

Od nádraží ČD se vydáme do kopců kolem „Vsetínských Hradčan“, tedy místního zámku a Muzea regionu Valašsko. Tady se tentokrát nezastavíme a pokračujeme k ulici Strmá. Ta svůj název nenese zbytečně. Strmě už na běžkách pokračujeme ve stoupání po modré turistické značce až na rozcestí Putýrka v nadmořské výšce 670 mnm. Odtud pokračujeme po žluté značce vpravo na rozcestí Lopunice. To máme za sebou prvních 6 km trasy, kde jsme pořád stoupali. Z Lopunice se vydáváme po červené značce vpravo na Horský hotel Vsacký Cáb.

Okruhy Vsackého Cábu

Zde je možno se projet po okruzích v rámci místního Nordic ski centra, které nabízí více než deset kilometrů okružních tras, které je možno různě kombinovat. Na Vsackém Cábu se nachází stylová restaurace s Valašskou kuchyní. Vsacký Cáb je nejvyšším bodem města Vsetína s nadmořskou výškou 841 mnm a v minulosti bylo významným střediskem zimních sportů celého Valašska. Kdo si netroufá pokračovat, může se odtud vrátit zpět do Vsetína po stejné trase a užít si dlouhé sjezdy na svých běžkách. Na Vsacký Cáb se dá samozřejmě dojet autem a tak si můžeme zvolit i trasu na náš výlet až od něj. Pokračujeme stále po červené značce na rozcestí Ptáčnice. Stále po červené značce po udržované stopě se střídají sjezdy a výjezdy, míjíme vrchol Lušovka, následuje Skálí, Beskyd, Rozcestí pod Vsackou Tanečnicí. U Tanečnice překročíme nejvyšší bod naší výpravy a dostaneme se nad 900 mnm. To máme za sebou ze Vsetína téměř dvacet kilometrů jízdy.

Valašský Olymp

Stále po červené se pak dostaneme na Soláň, kopec, který je nazýván Valašským Olympem, který je znám pro svou historii spojenou s množstvím umělců, kteří zde tvořili svá díla. My se můžeme občerstvit např. v Horském hotelu Čarták. Máme za sebou 25 km trasy. Kdo nemá chuť či sílu vracet se zpět, může využít služby autobusových dopravců a sjet na vlak do Velkých Karlovic a do Vsetína se vrátit místní jednokolejnou železnicí. Kdo však chce návrat po hřebenovce zpět, tak se vydá po stejné trase. Mimochodem, tuto stezku využívali při svých poutích zbojníci, dále také Portáši – Valašští strážci hor apod. Na zpáteční trase je možno opětovně využít pohostinství chaty Vsacký Cáb. Do Vsetína se vracíme po téměř padesáti kilometrech ve stopě. Zážitek jak se patří.

Délka trasy 49 kilometrů a nastoupáme 1.368 výškových metrů. Informace o stavu údržby tras najdete na www.valassko-hornivsacko.cz a na www.bilestopy.cz.

Trasa v mapy.cz ZDE.

Kontaktujte nás

Napište svůj požadavek a my se Vám co nejdříve ozveme