Search

Jurkovič a Janáček v Luhačovicích

Luhačovice

Dostupnost
celoročně
vhodné pro rodiny s dětmi
nenáročný

Patří k nim bezesporu architekt Dušan Jurkovič a hudební skladatel Leoš Janáček. Lázně byly založeny jako slovanské, české a staly se do určité míry symbolem a nositelem národní hrdosti.

Luhačovice jsou centrem svébytného národopisného subregionu nazývaného Luhačovické Zálesí. Leží na hranicích mezi Slováckem, Hanou a Valašskem, zdejší lidová kultura a tradice jsou pozoruhodné a osobité.

To se odráží i v expozicích Muzea Luhačovického Zálesí, jehož sbírkový fond dokumentuje jak zdejší lázeňství, tak i každodenní život v regionu. Ve sbírce jsou např. zkameněliny z období lovců mamutů, užitkové předměty z každodenního života obyvatel, ale i témata spojená s lidovým léčitelstvím, počátky lázeňské péče i moderního lázeňství. Expozice zaujmou všechny, kdo se zajímají o historii léčivých vod, vedoucí ke vzniku lázní, národopis i specifika lázeňského prostoru. Stálé expozice pravidelně oživují nápadité krátkodobé výstavy vážící mj. se k tradicím a zvykosloví Architektu Dušanu Jurkovičovi, který se významně zapsal do historie Luhačovic, je věnován Kabinet Dušana Jurkoviče, který vytváří zázemí pro badatelské centrum mapující dokumenty, fotografie, literaturu, studia a plány týkající se Jurkovičovy tvorby pro Luhačovice.

Hudební skladatel Leoš Janáček je jednou z nejznámějších osobností doslova „srostlých“ s Luhačovicemi. Pobýval zde nejméně 22krát: chodil do přírody, setkával se s přáteli, nacházel své životní lásky, inspiraci a také zde tvořil.

Luhačovice, zajímavá místa a osobnosti zábavnou formou poznáte prostřednictvím Zvukové mapy Luhačovic. Ke stažení do mobilu je k dispozici 5 tematických tras (Básník dřeva, Janáček, Příběh vody, Serényiové, Zákulisí lázní). Básníkem dřeva je nazýván architekt Jurkovič, Serényiové byli majiteli Luhačovického panství. Každá trasa má 10 zastavení, na kterých je formou rozhlasových her rozvíjen zvolený příběh.

Na připojené mapě je orientačně naznačena tematická trasa „Janáček“.

Pro další informace či inspiraci k prohlídce města se zastavte v Městském turistickém informačním centru.

 

Projekt Cestuj a poznávej Východní Moravu byl realizován za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.

Kontaktujte nás

Napište svůj požadavek a my se Vám co nejdříve ozveme