Search

Kelč vás mile překvapí

Kelč

25 km
Dostupnost
celoročně
vhodné pro rodiny s dětmi
středně obtížný

V Kelči měla například značný rozsah a význam výroba dýmek. Narodili se zde sourozenci Křičkovi, hokejista Vlastimil Bubník, filmový režisér Vojtěch Jasný či kardinál František Tomášek.

Pokud jste viděli film „Všichni dobří rodáci“, pak víte, jak vypadal život v Kelči po skončení II. světové války a po únoru 1948. Poválečný příběh svého rodného města popisuje filmový režisér Vojtěch Jasný.

Kelč s necelými třemi tisícovkami obyvatel patří mezi menší města Zlínského kraje. Leží na trase starých kupeckých cest, např. známé Jantarové stezky, což dokládá nález stříbrného pokladu z počátku 11. století. Město samotné má zajímavé historické centrum, které je vyhlášeno městskou památkovou zónou. Návštěvníkům usnadňuje orientaci místní naučná stezka, kterou tvoří tzv. malý okruh v městském centru. Ten má 11 zastavení a délku 2,4 km. Dalších 5 zastavení v tvoří velký okruh s délkou 12,5 km v extravilánu města. Oba okruhy jsou osazeny naučnými tabulemi, jsou vhodné pro pěší i pro cykloturisty. Na malý okruh se můžete vydat i s kočárkem.

Kelč v 19. století proslavila výroba dýmek. S příběhem tohoto řemesla, jehož zánik urychlila II. světová válka, se nechejte seznámit v kelečském muzeu. Získáte zde také poznatky o sourozencích Křičkových, kteří se zde narodili: Jaroslav Křička byl hudební skladatel, Petr Křička spisovatel a překladatel, Pavla Křičková-Homolková folkloristka. Prohlídku nutno domluvit předem.

K poznání Kelče a okolí doporučujeme naplánovat cykloturistický výlet s využitím vlakové dopravy, která na trati č. 303 (Kojetín – Valašské Meziříčí) přepravuje jízdní kola. Výchozím místem bude železniční stanice Kunovice-Loučka, odkud zamíříme po Naučné stezce prof. Rudolfa Haši do centra obce. Odtud pokračujeme po cyklostezce (cyklotrasa č. 5034) do Kelče. Po prohlídce Kelče pokračujeme po cyklotrase č. 5033 do Bystřice pod Hostýnem (leží na železniční trati č. 303). Cca 2 km od Kelče můžete z cyklotrasy odbočit do obce Rouské, známé velkým počtem slunečních hodin.

Mírně kopcovitá trasa, včetně odbočky do obce Rouské, má délku 25 km. Odkaz na mapu.

Oba okruhy naučné stezky jsou vhodné i pro maminky s kočárky, cyklisty, děti i seniory.

Pro vozíčkáře je vhodný malý okruh – omezení je u kostela sv. Kateřiny pod náměstím – zast.č. 3 a navazující zast.č. 4 – Památník obětem 2.sv. války – tady se musí vrátit zpět přes náměstí, protože pod kostelem jsou schody. Do objektu staré školy, ve kterém je umístěno Muzeum bratří Křičků a stálá expozice Dýmkařství v Kelči, je vstup pro vozíčkáře umožněn pouze po telefonické dohodě ( tel. 732 266 259), průvodce umožní vstup zadním vchodem. Zdatný vozíčkář by mohl zvládnout i část velkého okruhu – kromě zastavení č. 13 -vrch Strážné, kde vede polní cesta.

 

Projekt Cestuj a poznávej Východní Moravu byl realizován za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.

Kontaktujte nás

Napište svůj požadavek a my se Vám co nejdříve ozveme