Search

Přírodním parkem do Kroměříže

Hulín – Záhlinice

9 km
Dostupnost
celoročně
vhodné pro rodiny s dětmi
nenáročný

Poznejte Záhlinice – hanáckou obec, z níž pochází jeden z kamenů vložených do základů Národního divadla. Seznamte se s lužním lesem v evropsky významné ptačí rezervaci. Vydejte se ze Záhlinic do Kroměříže (nebo naopak).

Záhlinice, které jsou dnes součástí města Hulína, byly v 19. století díky působení starosty Františka Skopalíka pokrokovou vesnicí. Došlo zde k prvnímu (dobrovolnému) scelování pozemků na Moravě. Novátorský starosta Skopalík byl i poslancem Říšské rady Rakousko-Uherska a zasadil se mj. o to, že v základech pražského Národního divadla je vložen kámen číslo 12 nesoucí nápis “Záhlinice na Moravě, vlasti Tobě ku oslavě“. Obec měla vlastní cihelnu, kamenolom, parní mlátičku, secí stroj, byla zde postavena sladovna a pivovar. Ten byl prvním českým pivovarem na parní ohřev, propagační tabuli pivovaru maloval Mikoláš Aleš. Historický pivovar a sladovna jsou dnes opět v provozu. Zajímavé expozice z historie Záhlinic a života na Hané nabízí Muzeum Františka Skopalíka v centru obce.

Po prohlídce muzea se vydejte do přírodního parku Záhlinické rybníky. Vyskytuje se zde přes 200 druhů vodních a tažných ptáků. Záhlinické rybníky mají historii sahající do 14. století. V 16. století je rozšířil olomoucký biskup Jan Skála z Doubravky, který je autorem první učebnice rybníkářství v českých zemích. Rybníky byly sice v 18. století vysušeny a přeměněny na pastviny, ale v druhé polovině 20. století byly obnoveny. Na rybníky navazuje lužní les zvaný „Zámeček“, přes který vede stejnojmenná 4 km dlouhá naučná stezka končící v Kroměříži – Dolních Zahradách.

Trasování výletu je snadné: Do Záhlinic se dopravíte vlakem po trati z Přerova do Břeclavi. Od železniční zastávky projdete západním směrem obcí (kolem kostela a muzea) k rybníkům. Mezi rybníky vede zpevněná silnička, trasa není značená, ale je celkem jednoznačná – vede k rybářskému podniku. Za Doubravickým rybníkem překročíte po lávce říčku Rusavu, kde začíná lužní les a naučná stezka. Trasa ze Záhlinic do Kroměříže je dlouhá 9 km, vede po rovině a zpevněných komunikacích, je vhodná i pro dětské kočárky.

Možnost občerstvení v Záhlinicích a v Kroměříži.

Kontaktujte nás

Napište svůj požadavek a my se Vám co nejdříve ozveme