Search

Vlčnov a lidové pálenice

Vlčnov

6 km
Dostupnost
celoročně
vhodné pro rodiny s dětmi
nenáročný

Muzeum tvoří ojedinělá sbírka destilačních zařízení, pomůcek a potřeb, ale i etiket, cedulí a lidové slovesnosti spojené s výrobou destilátů. Najdete je v centru obce v památkově chráněné hospodářské usedlosti č.p. 65.

Ovocné pálenky se na Slovácku dělají zejména ze švestek, ale také jablek, meruněk, třešní či hrušek či oskeruší a dalších druhů ovoce. Expozice Muzea lidových pálenic ve Vlčnově je věnována především podomácké výrobě destilátů. Za zmínku stojí skutečnost, že většinu exponátů tvoří zařízení pro nelegální („černou“) výrobu destilátů. Uděláte si zde obrázek o vynalézavosti a zručnosti lidí, kteří se podomáckou výrobou destilátů zabývali. Vlčnovské muzeum je jednou z expozic Slováckého muzea.

Milovníci historie a tradic si mohou prohlédnout Rolnický dům č. p. 57. Stojí nedaleko Muzea lidových pálenic. Je to stavení typické pro Slovácko – má doškovou střechu, černou kuchyni, typickou jizbu, hospodářské objekty a je vybaven ukázkami oděvů, nářadí a předmětů spojených s životem na Slovácku. Dům je součástí Muzea J. A. Komenského v Uherském Brodě.

Na prohlídku obou tradičních stavení můžete navázat vycházkou nad Vlčnov, kde na vrchu Myšince stával zámeček Pepčín. Ten nechal postavit na počátku 20. století hrabě Kounic, na konci II. světové války byl vydrancován, poté chátral a v roce 1981 byl zbořen.

Trasa vede kolem památkově chráněného areálu Vlčnovské búdy, zvolna stoupá na vrchol Myšinec. Zpět se budete vracet po tzv. Hraběcí cestě s řadou výhledů do krajiny. Rozhledna, která zde stávala, byla kvůli technickému stavu stržena.

TRASU výletu najdete TADY.

Výlet v podobě pěší turistiky si můžete užít celoročně. Muzeum lidových pálenic je otevřenou pouze od dubna do října.

Vozíčkáři se v Muzeum lidových pálenic dostanou pouze do přízemí, část expozice je v patře po schodech a není jim tak přístupná. Vycházka je vhodná i pro sportovně laděné rodiče s kočárkem, část trasy ale vede lesem.

Projekt Cestuj a poznávej Východní Moravu byl realizován za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.

Kontaktujte nás

Napište svůj požadavek a my se Vám co nejdříve ozveme